A vitamini deposu: Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Bıldırcın yumurtası tüketimi…

A vitamini deposu: Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Bıldırcın yumurtası tüketimi…

Bıldırcın yumurta çeşitleri içinde en fazla vitamin ve kalori içerir. Bir bıldırcın yumurtasının 2 tane tavuk yumurtasından daha faydalıdır. Dünyanın bir çok yerinde tüketilen ve popülerliği günümüzde giderek gittikçe artan bıldırcın yumurtası artık aşağı yukarı her yerde satılmaktadır. Bağışıklığı güçlendiren bıldırcın yumurtası Türk mutfaklarında çok fazla tercih edilir. Peki Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir?

Sülünler ailesine ait olan Bıldırcın kuşları iyi şartlarda ortalama 300 tane yumurta yapabilirler. Özel olarak beslenen bu kuş türlerinin etleri bi hayli lezzetlidir. Aynı zamanda bu kuşların yumurtaları da yüzsenelerdır tüketilir. Hatta Güney Kore’de bıldırcın yumurtası kaynatılıp paketlenerek marketlerde satılıyor. Özellikle çocuklara verilen bıldırcın yumurtası ince kabuğa sahiptir. Japon mutfağının vazgeçilmez malzemesidir. Çiğ olarak tüketildiği gibi pişmiş hali suşinin içerisine eklenir.  Bir misafire bıldırcın yumurtası ikram etmek Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da incelik olarak görülür. Eski çağlarda bu yumurta burkulmalar ve yaralanmalarda kabuğu ile birlikte bölgenin üstüne kırılıp masaj yapılırmış. Bu bölgenin rahatladığına inanılırmış.

  • Yüksek kalsiyum içeren bu yumurtalar vücudun fonksiyonel işlevini kuvvetlendirir. 
  • İçeriğinde D, A vitaminleri ve sodyum, potasyum ve kalsiyum bol miktarda bulunmaktadır. 
  • Tam bir vitamin deposu olan bıldırcın yumurtası özellikle Asya ülkelerinde yemeklere lezzet katlamak için çiğ veya pişirilerek kullanılır. 
  • D vitamini yönünden bi hayli zengindir.
  • 2 tanesi vücudun ihtiyacı olan A vitaminini bir defada karşılar. 

bıldırcın yumurtalarının faydaları

BILDIRCIN YUMURTASININ FAYDALARI NELERDİR?

Gelişim çağındaki çocukların kemiklerinin daha sağlıklı büyümesini sağlar. Motor hareketleri için mühim olan kasların daha esnek olmasını destekleyerek ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi veya iltihaplanması gibi hastalıkları önler.

Doğada bulunan en iyi D vitaminidir. Özellikle D vitamini eksikliği olanların düzenli tüketmesi gerekir. Aksi halde D vitamini eksikliği ciddi hastalıklara zemin hazırlar.

Gözün ihtiyacı olan A vitaminin yüzde 90’ını karşılar. Bunun bunun yanında vücudun ihtiyacı olan A vitaminini de karşılayarak cilt tabakasını ve organlardaki zarların yenilenmesini sağlar.

bıldırcın yumurtalarının cilde faydası

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara özellikle kansere karşı vücudun direncini artırır. Yapılan araştırmalarda bıldırcın tüketen bireylerin kansere yakalanma olasılığının hemen hemen hiç olmadığı gözlemlenmiştir.

Kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyumu sağlayarak güçlenmesini destekler. ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ve romatizmal hastalıkların önüne geçer. Ürik asidi azaltarak kasların sağlığını korur. Vücudun ödem ve iltihaplanmasını önler.

bıldırcın yumurtası kalori

Gün içinde çevresel etkilerden dolayı gittikçe artan metalleri vücuttan uzaklaştırmada bi hayli etkilidir. Vücudu toksinlerden arındırarak yenilenme sürecine destek sağlar.

Kalorisi yüksek olmasına rağmen tokluk hissi verdiğinden kilo vermede yardımcı olmaktadır. Enerji düzeysini yükselterek vücudun yağ bağlamasının önüne geçer.

Cilt hastalıklarından en yaygın görülen egzamaya birebir fayda sağlar. Cilt yüzeyini parlatarak hücrelerin yapısını korur. Yaşlanmanın önüne geçer. Saç dökülmesi ve tahriş olmasına birebir fayda sağlar. Cilt yüzeyine sürerek veya tüketerek bu faydaları elde ede bilirsiniz. Banyo yapmadan bir saat önce bıldırcın yumurtasını saçınıza zeytin yağı ile karıştırıp sürün ve beklemede bırakın sonra yıkayın.

bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir

Alerjik etkisi olmadığı gibi alerjiyi de önler. Bağışıklığı serbest radikalli hücrelerden temizler. Vücudun enerji oranını artırır. Hastalıklara karşı direnci yükseltir.

Kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının önüne geçer. Lakin aşırı tüketilmemesi gerekiyor.

Sinir hücrelerini yatıştırıcı bir etkisi mevcuttur. Bunun yanında hep nörolojik hemde ruhsal hastalıklara iyi gelir.

bıldırcın yumurtasının besin değerleri

BILDIRCIN YUMURTASI TÜKETİMİ

Çiğ olarak tüketilmesi daha faydalıdır. Lakin uzman kişiler sarı bölümündeki bir maddenin vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirdiğinden bu kısmın tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor.. Bir bıldırcın yumurtasını bir bardağa kırın içine bunun bunun yanında süt ve bir kaşık bal ekleyerek karıştırın. Karışım öksürük ve alerjik reaksiyonlara bi hayli iyi gelir. Ayrıca vücudu kuvvetlendirir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Her gün bir bardak içmek yeterli olur.

BILDIRCIN YÜKSEK ORANDA VİTAMİN VE MİNERAL İÇERİR

BILDIRCIN YUMURTASININ ZARARLARI VAR MIDIR?

Yüksek kalori miktarına sahip olduğundan aşırı tüketimi esnasında kötü kolesterol düzeysinin yükselmesine neden olabilir. Bu da kalp damar sağlığını olumsuz etkiler. Bunun bunun yanında böbrek üstü bezlerinin çalışma işleyişini düşürür. Kronik hastalığı olanlarda ise ilaçlarla birlikte bitirildiğinde kötü etkilenebilir. Bir uzmana danışmadan tüketilmemesi gerekiyor.

bıldırcın yumurtası besin değeri

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir