Adetin ilk belirtileri nelerdir? Adet gecikmesi neden olur? Adet sancısını azaltan doğal yollar

Hemen hemen her kadının ergenlik çağı itibariyle yaşadığı adet dönemi biyolojik bir durumdur. Rahmin işlevselliğine başladığı adet döngüsü kanamalı geçer. Lakin bu kanama bir sağlık sorunu değil. Tam tersi sağlıklı olduğunun gösterir. Adet döngüsüne ait araştırma konusu olanları siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Peki Adet belirtileri nelerdir? Adet gecikmesi neden olmaktadır? Adet sancısını azaltan doğal yollar

Doğurganlık için kadınların belli bir yaş itibariyle yaşadıkları duruma adet denir. Rahim içinde doğum için hazırlık başlar. Lakin herhangi bir etken olmadığında  iç kasılmalar ve beynin sinir hücreleri aracılığı ile verdiği komutla rahimde oluşan doku ve yapılar parçalanır. Kan yolu ile vücuttan atılarak temizlenir. Bu süre ile ilk belirtiler görülmektedir. Her kadının biyolojik yapısına göre bu süreç değişim gösterir. Adette yaşanan belirtilerin bazıları farklı hastalıklarla aynıdır. Lakin adet görmeye başlayan kadın bunu  hesaplamasını yaptıktan sonra adet yaklaştıkça yaşadıklarının bunun göstergesi olduğunu bilir. Nadiren de olsa hava, çevre ve beslenme koşulları arada bir belirtileri değiştirir. Bu durum bunun yanı sıra adet zamanını de etkiler.

Adetin ilk belirtileri nelerdir? Adet gecikmesi neden olmaktadır? Adet sancısını azaltan doğal yollar

baş ağrısı ve baş dönmesi en yaygın belirtidir

ADETİN İLK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Her kadında sıralama aynı olmaz fakat vücudun biyolojik yapısındaki değişim sinir hücrelerini etkilediğinden baş ağrısı ve mide bulantısı gibi durumlarla başlar. Özellikle kan değerleri düşük kadınlar bu süreci biraz zor geçirir. Düşük tansiyon rahatsızlığına benzeyen baş dönmesi ve göz kararması yaşanabilir. Metabolizmasına göre değişir bazı kadınlarda bu zamanlarda kabızlık kimilerinde ise ishal görülür. Göğüs kenarları ve karın üzerinde şişlik yaşanır. Ayrıca kaslarda şiddetli kasılma ve ağrılar başlar. En yaygın belirti ise ruhsal değişimlerdir. Duygu değişiminin nedeni bu sürede hormon bezlerinin hızla çalışmasıdır. Hatta bu sürede kadınlar bi hayli hızlı terler ve bu terlemeler genelde kokulu olur. Kadınlık hormonlarının harekete geçmesi asabiyet, depresyon ve stres gibi ruhsal durumlara yol açar. Adet belirtileri adet yaşanmada 3 veya 4 gün önce başlar. kemik ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Misal verilecek olursa diz, sırt ve ayak ağrıları…

mide bulantısı da adet belirtisidir

ADET GECİKMESİ NEDEN OLUR?

Adet gecikmesi arada bir strese bağlı ortaya çıkabiliyor. Lakin bazı uzman kişiler özellikle hava değişimi ve beslenme alışkanlığının buna neden olabileceğinin de önemini vurguluyor. Lakin adet gecikmesi aslında normal bir durum değil bunun altında farklı nedenlerde olabilir. Evli olan kadınlarda hamile olasılığı olduğundan gecikme yaşanabilir. Lakin evli olmadığı halde gecikme yaşayan kadınların bir uzmana başvurmasında yarar var. Çünkü rahim bölgesinde yaygın bir şekilde görülebilen kist oluşumu da bu durumun yaşanmasına neden olabilir. Gecikmenin bunun yanında erken olan bireylerinde bunu sürekli olarak yaşaması akabinde hemen bir uzmana başvurmasında yarar var.

adet sancısına iyi gelen en iyi yöntem sıcak su torbasıdır

ADET SANCISINI AZALTAN DOĞAL YOLLAR

– Sıcak su torbası akla ilk gelen doğal yoldur.

– Papatya çayı sinirleri yatıştırdığından ağrı hissini azaltabilir.

– Ilık bir duş sonrası anason veya haşhaş çayı içmek

– Sırt ve karın bölgesine masaj yaparak

– Bitter çikolata özellikle hormonları dengeler ve sinirlerin azalmasına yardımcı olabilir. Psikolojik olarak vücudun rahatlamasına yol açar.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir