Apandisit neden patlar? Apandisit patlamasının belirtileri…

Apandisit neden patlar? Apandisit patlamasının belirtileri…

Midenin sağ alt tarafında yaşanan şiddetli sancı apandisit patlamasının habercisi olabilir. Peki apandisit neden patlar? Patladıktan sonra ciddi sağlık poblemlerina neden olabilen apandisit ile ilgili araştırma konusu olanları siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Haberin detayında apandisite dair her şeyi bulacaksınızdır.

Apandis, karnın sağ tarafındaki kalın bağırsağa bağlı ince bir organdır. Apandisit ise bu organda yaşanan iltihaplanma ve şişme sonrası patlama durumuna denir. Bilimde bu organın vücuttaki görevi tam anlamıyla bilinmemektedir. Lakin bazı uzman kişilera göre; apandis, sindirim ve bağışıklık sistemlerine kolaylık sağlayan bir organdır. Görevinin kesin bir biçimde ne olduğu bilinmese de bu organ vücuttan alındığında herhangi bir sağlık sorunun meydana gelmediği gözlenmiştir. Lakin apandis organın enfeksiyon kapması ve şişmeye başlaması ciddi sağlık poblemlerina neden olmaktadır.

apandisit patlaması

APANDİSİT NEDEN PATLAR?

Meyve çekirdekleri, zararlı parazitler ve dışkı atıklarının vücuttan atılmaması,

Sindirim sisteminin enfeksiyon kapması sonucu apandis duvarındaki lenf dokusunun şişmesi, 

İltihaplı bağırsak hastalıkları ve karın bölgesinin şiddetli darbe alması gibi durumlar apandis organının patlamasına neden olmaktadır.

APANDİSİT AĞRISI NASIL ANLAŞILIR?

– Karnın sağ alt bölümünde dokunulduğunda bir şişlik hissi ve ağrı

– Yürümekte, ayakta durmakta veya oturmada zorlanma gibi durumlar

– Uzanarak azalan ağrı 

– Mide bulantısı gibi durumların yaşanması apandisitin şiştiğine işarettir.

apandisit patlaması nasıl anlaşılır

APANDİSİT PATLAMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dışkılama sırasında gaz çıkarma, normal gaz çıkarmada zorlanma

Vücut ısınının aniden değişmesine bağlı ateşlenme

İdrar yaparken ağrı çekme

Karın bölgesinde şişlik ve ağrı

İştah kaybına rağmen gittikçe artan kusma isteği

Mide asidinin yemek borusuna çıkması

Cilt renginde solgunluk

Kalın bağırsak sancısı

Semptomlar artmadan önce bir uzmana danışılmasında yarar var. Aksi halde apandisitten çıkan iltihap sıvısı vücudun iç organlarına zarar verebilir.  Apandisit evde müdahale edilebilecek bir saplık sorunu olmadığından uzman kontrolü dışında herhangi bir uygulama yerine getirilmemesi tavsiye edilir. 

apandisit belirtileri

APANDİSİT PATLAMASININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Doktor kan ve idrar testi yaptırır. Ultrason ile apandisitin şişmesine bakılır. Patlama noktasında olan organa ameliyatlı müdahale edilir. Ameliyat sonrası kişi iki üç güne eski sağlığına kavuşur. Apandisitin vücuttan alınması herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmez. Apandisit patlarsa içinde bulunan zehir vücuttaki diğer organlara zarar verebilir. Genelde yaşlı ve çocuklarda apandisit patlaması yüzde 50 oranla ölümle sonuçlanır.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir