Bacak ağrısı neden olur? Bacak ağrısı hangi hastalıkları habercisi? Bacak ağrısı nasıl geçer?

Bacak ağrısı neden olmaktadır? Bacak ağrısı hangi hastalıkları habercisi? Bacak ağrısı nasıl geçer?

Yürüme ve koşma gibi vücut hareketlerini sağlayan bacaklarda arada bir fazla şiddetli ağrılar yaşanır. Yaşam değerini azaltan bu ağrılar arada bir çeşitli hastalıklar sebebiyle görülür. Bazense hastalıklara neden olmaktadır. Sizler için erkeklere oranlarla kadınlara daha fazla görülen bacak ağrısına dair araştırma konusu olanları araştırmaya koyulduk. Bacak ağrısı neden olmaktadır? Bacak ağrısı hangi hastalıkların habercisi? Bacak ağrısı nasıl geçer?

Omurgalı tüm canlılarda bulunan ve vücudu taşıma yükü olan eklemli uzantıya bacak denir. Kas, tendon, eklem, kemik ve sinir damarlarından başlayan kalçadan ayak bileklerine kadar olan kısım bacaktır. Üst bacak yani basen alt bacak yani baldırı birbirine bağlayan insandaki yürüme koşma kısacası hareket etmeyi sağlayan orta kısıma da diz denir. Silindirik bir yapısı olan bacaklar kaslar ve eklemler aracılığıyla hareket esnasında kemiklere zarar vermez. Bundan dolayı kalçadan başlayıp dize kadar olan bölümde yaşanan herhangi bir ağrı bacak ağrısı olarak geçer. Farklı nedenlerden ötürü yaşanan bacak ağrısının günümüzde en temel nedeni gün boyu hareketli ve yorucu geçmesi olarak kabul edilir. Bacak ağrısıyla hekime başvuran hastaların çoğuna fiziki muayene ile bakılır. Daha sonra gerekli görüldüğünde farklı testlerde uygulanır.

bacak ağrısı neden olur

BACAK AĞRISI HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİDİR?

Vücudun tüm komplikasyonları birbirine bağlıdır. Bundan dolayı birinde yaşanan herhangi bir sağlık sorunu diğerini etkiler. Bacaklar bunlar içinde en tehlikeli olandır. Misal verilecek olursa sinirlerden görülen bir hasar bacak ağrısına yol açar. Sinir sisteminin en genişi siyatiktir. Bu da kalçadan başlar bileğe kadar iner. Ayaklardan sinyalleri beyne kadar taşıyan bu sinir damarı çeşitli nedenlerden ötürü sıkışma yaşadığında bacak hareketini zorlar bu da ağrılara zemin hazırlar.

bacaklardaki sinirlerdeki rahatsızlık bacak ağrısına neden olur

Bacak ağrısına neden durumlardan bir diğeri olan de huzursuz bacak sendromudur. Bu da sinirlerdeki bozukluğa bağlı görülür. Özellikle gece uykusundan bacak ağrısıyla hastanın uyanmasına neden olmaktadır. Ayrıca yürüme gibi faaliyetlerde aksaklıklara yol açar.

İleri yaş veya kalsiyum eksikliğine bağlı görülen eklem hastalıkları bacak ağrısına neden olan bir diğer durumdur. Kireçlenme, kıkırdaklarda sıvı kaybı ve eklem aşınmaları genelde ileri yaş bacak ağrılarına neden olmaktadır.

kireçlenme gibi hastalıklar bacak ağrıların ayol açar

Kandaki dengesiz değerlerde kan akışını olumsuz etkiler. Bacaktan beyne gitmesi gereken kan düzenli gerçekleşmediğinde inmeye, felçe veya kalp krizine yol açar. Bunun ilk belirtisi de bacak şişmesi ve ağrısıdır.

bacak damarlarındaki azalan kan dolaşımı ağrıya neden olur

Bel fıtığı da bacak ağrısına hatta hareketinde aksaklığa yol açar. Vücudun üst kısmı ve alt kısmını birleştiren nokta olan belden geçen omurilik kanalındaki daralma sebebiyle görülen hastalık bacaklardaki sinirleri ve damarları zorlar bu yüzden ağrılara neden olmaktadır.

BACAK AĞRISI NASIL GEÇER?

Bacak ağrısı deyip geçmemek gerekir. Çünkü yukarıdaki hastalıklarında habercisi olduğundan mutlaka bir hafta boyunca şiddetli süren bacak ağrıları için bir uzmana başvurulması gerekir. Uzman kontrolünde yapılan bazı fiziki muayenelerde ağrının nedeni görülmektedir. Ayrıca sinir fonksiyonları için doktor EMG yada radyolojik bazı tetkiklerde ister. Buna göre ağrının nedeni saptanır. Basit bir travma sebebiyle de ağrı oluşmuş olabilir. Ayrıca bir iki günlük veya gün içinde aşırı yürüme koşuşturmadan dolayı da yaşanan ağrı için evde bir kaç basit yöntem uygulanabilir. Sıcak su torbasıyla kemikler kaslar gevşetilir. Nane yağı gibi ağrı kesici etkisi olan yağlarla masaj yapılıp üzerine ısıtılmış havlu konularak yarım saat bekletilir. Epsom tuzu hem ağrıyı azaltır hem de bacaktaki sinirleri rahatlatır. Bir kova dolusu sıcak suya epsom tuzu atın ayağınızı koyabileceğiniz sıcaklıktayken yarım saat ayaklarınıza masaj yaparak suyu içinde bilave edin.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir