Bacaklardaki batık nasıl geçer? Batık gideren en etkili yöntemler

Bacaklardaki batık nasıl geçer? Batık gideren en etkili yöntemler

Her kadının ortak problemlerinden birisi olan epilasyon sonrası oluşan kıl batıklarıdır. Yapılan hatalar sebebiyle oluşan bu batıkları evde bazı metotlarla ortadan kaldırabilirsiniz. Peki batık nasıl meydana gelir? Batık oluşumunu engellemek için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Batık oluştuğunda neler yapılır? İşte batık problemi ile ilgili bilmeniz gerekenler:

Batık oluşumu, hatalı ağda ve epilasyon sonucu yaşanan bir cilt problemidir. Ağda ve elektrikli epilasyon sonucu oluşan batıklar, estetik açıdan da bacakların güzelliğine gölge düşürürler. Batıklar, önlem alınmadığı takdirde bacaklarda iltihap yaparak leke bırakabilir. Batık oluşumunun en mühim nedenlerinden biri elektrikli epilasyon aletleri ve jiletlerdir. Epilasyon aletleri tüyleri tek bir yöne değil her yöne çekerek alırken, art arda jilet kullanımı da cildi tahriş ederek batık oluşumuna neden olabilir. Batık oluşumu da sivilce gibi bir durumdur. Herkeste olacak diye bir şey yoktur, birinin cilt yapısıyla alakalıdır.

Kabak lifli sabun nedir ve ne işe yarar? Kabak lifli sabun nasıl kullanılır?İLİŞKİLİ HABERKabak lifli sabun nedir ve ne işe yarar? Kabak lifli sabun nasıl kullanılır?

PEKİ BATIK OLUŞUMUNU ENGELLEMEK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Elektrikli epilatörler tüyleri her yöne aldığı için batık oluşumuna zemin hazırlar, bu yüzden farklı epilasyon metotları kullanılmalı.

Bacaklara uygulanacak peeling, ölü derinin atılmasını sağlayarak batık oluşumunu önler.

Banyo sırasında yapılan keseleme işlemi ile cilt ölü derilerden arındırılarak, batık oluşumunun önüne geçilebilir.

Nemlendirici yağlar kullanmak kıl köklerini yumuşatarak batık oluşumunu önüne geçer. Bacaklardaki batıklar için en uygun yağlar biberiye ve gül yağlarıdır.

Ağda sırasında uzun kıllar çekilirken kırılır ve batık oluşumuna neden olmaktadır. Bundan dolayı kıllar çok uzamadan ağda yapılmalıdır.

Ağda işlemi bittikten sonra uygulanacak olan tüy azaltıcı krem yahut losyonlar zamanla tüy ve batık oluşma riskini azaltır.

Çilek bacak nedir ve nasıl geçer? Çilek bacaklar için en etkili 4 ev çözümüİLİŞKİLİ HABERÇilek bacak nedir ve nasıl geçer? Çilek bacaklar için en etkili 4 ev çözümü

BATIKLARDAN KURTULMAK İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

BATIKLARDAN KURTULMAK İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

KARBONAT MASKESİ

Haftada bir uygulayabileceğiniz karbonat maskesi için, iki yemek kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı bacaklarınıza masaj yaparak 15 dakika boyunca beklemede bırakın. Bekleme işlemi bittikten sonra bacaklarınızı ılık su ile durulayın ardından yarım limon suyunu bacaklarınıza sürün ve bekletmeden yıkayın. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi bacaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

Eldivenle tüy nasıl alınır? Eldivenle tüy almak zararlı mıdır?İLİŞKİLİ HABEREldivenle tüy nasıl alınır? Eldivenle tüy almak zararlı mıdır?

ŞEKER VE LİMON PEELİNGİ

Bacaklarınızdaki ölü deriyi atmaya yol gösterecek bu peeling için, dört çorba kaşığı şekeri yarım çay bardağı limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı bacaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

Batık Olmaması İçin Ne Yapmalı

ASPİRİN SPREYİ

1,5 bardak kaynamış suyun içine 5-6 adet aspirin atıp eriyene kadar iyice karıştırın. Oluşan bu karışımı süzerek boş bir sprey kutusuna doldurun. Haftada bir kere bu spreyi bacaklarınıza püskürterek 2-3 saat beklemede bırakın, ardından ılık su ile durulayın. Bu uygulama batık oluşumunu engelleyerek bacaklarınızdaki var olan lekelerin rengini açılmasına da yol gösterecektır.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir