Bebek odası dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?

Bebek odası dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?

Her ebeveyn adayı, bebekleri için bir oda dekore ederken özel ve hassas davranır. Bebek odaları, bebeğin rahat edebileceği, renklerin ve mobilyaların doğru bir biçimde kullanıldığı bir biçimde dekore edilmelidir. Peki, bebek odası dekorasyonunda önemle üstünde durulması gereken noktalar nelerdir? İşte tüm merak ettiklerinizi siz değerli okurlarımız için bu paylaşımımızda bir araya getirdik…

Her evin içinde her biri belli bir işleve hizmet eden odalar bulunur. Tüm odaların dekorasyonuna önem verir ve paralel zamanlar içinde dekorasyonumuzu tamamlamaya çalışırız. Lakin bazı alanlar sonradan eklenmesi gereken yerler olabilir. Evin en cıvıl cıvıl yeri olan bebek odalarının dekorasyonunu oluştururken kendinizi heyecanlı ve telaşlı bir sürecin içinde bulacaksınızdır. Bebek odaları yalnızca uyuma alanı değil bunun yanı sıra bebeklerin eğitici bir oyun alanıdır. Bebeklerin hayal gücünün şekillendiği ve dünyaya gözlerini açtıkleri günden ibu yana ilk yaşam alanları olan bebek odalarının dekorasyonu bi hayli mühimdir. Bebek odası dekorasyonunda yalnızca kendi zevklerinizin ön planda olduğu tasarımlara yer vermemelisiniz. Bebeklerin dikkatini çekecek objeler ve konforun odak noktası yer alacağı dekorasyon emsallarini kullanmalısınız. Bebekler ilk zamanlarda bazı temel eşyalara ihtiyaç duyarlar. Zaman içinde bebek odasının dekorasyonunda değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Bebek odası dekorasyonu ne kadar keyifli gözükse de dikkate alınması gereken bazı püf noktalar mevcuttur. Gelin, bebek odası dekorasyonunda göz önüne alınması gereken detayları birlikte gözlemleyelim.

ÖNCELİĞİNİZ GÜVENLİK OLMALI!

Bebek odalarının dekorasyonunda ilk olarak dikkate alınması gereken şey; bebeğin güvenliğidir. Bebek için tehlikeli durumlar oluşturabilecek olay ve durumlara karşı sürekli olarak tetikte olmanız gerekmektedir. Olası tehlikeli durumları engellemek için ufak önlemler alabilirsiniz.

Misal verilecek olursa yeni emeklemeye başlayan bebekleriniz varsa; odadaki prizlerde bir koruyucu kullanabilirsiniz. Meraklı bebeklerinizin beşikten çıkma ve düşme çabasını engellemek içinse; beşikteki parmaklıkların bebeklerin boyundan uzun olması çok mühimdir. Aynı zamanda yeni yürüyen bebeklerin düşüp kafalarını bir yere vurma olasılığı olduğu için mobilya seçiminizi buna göre yapmanız gerekir. 

AYDINLATMA SEÇİMLERİNİ DOĞRU YAPIN!

Bebek odaları için aydınlatma alternatiflerini değerlendirirken ölçütünüz yumuşak ve gün ışığı renklerinde aydınlatmalar olmalıdır.

Beyaz ışıklar bebeğinizin gözlerini rahatsız edebileceği için sarı ışıkları tercih etmenizi öneririz. Gece beslemeleri sırasında konfor oluşturması yönünden bebek odasında gece lambasına yer verebilirsiniz.

Ayrıca yeni yürüyen bebeklerin asılıp, üzerine düşmemesi için ayaklı lambalar kullanmamaya özen gösterin. Onun yerine sarkıt yahut aplik türü aydınlatmalara yer verebilirsiniz. Aydınlatmalarda konum ve renk tercihini doğru yapmanız bebeğinizin kaliteli bir gün ve uyku geçirmesini sağlar.


Aynı zamanda bebek odası dekorasyonunda ışık geçirmeyen perdelere yer vererek, bebeğinizin uykusunun bölünmesini engelleyebilirsiniz.

GÖKKUŞAĞI RENKLERİNE YER VERİN!

Bebek odasının dekorasyonu oluşturulurken duvar ve eşya renkleri ilk düşünülen ayrıntılardır. Tüm renkler, her iki cinsiyete de uygun olduğu için bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeden önce duvarlarınızı renklendirmek ile işe başlayabilirsiniz. Lakin dikkate almanız gereken bazı noktalar mevcuttur. Tekdüze renkler bebeklerin uyumasını engelleyebilir. Bundan dolayı koyu renklere yer verilmemesi gerektiği gibi bembeyaz bir odada şekillendirmemelisiniz.

Pastel, açık ve doğal tonlardaki renkler bebek odası dekorasyonunda uyumlu bir alternatif olacaktır. Açık pembe, mavi ve sarı gibi renklerin kullanımı odaya girer girmez ferah ve aydınlık bir görüntü oluşturabilir. 

Aynı zamanda çiçek, hayvan figürlü duvar kâğıtlarıyla bebeğinizin hayal gücünü harekete geçirecek neşeli bir alan şekillendirebilirsiniz. 

BEBEĞİNİZ EMEKLİYORSA DİKKAT!

Özellikle emeklemeye başlayan bebeğiniz varsa; halı seçiminde çok dikkatli davranmak gerekir. Halılar her şeyi üzerinde tuttuğu için bebek odalarında anti bakteriyel özellikte olan halılar kullanmalısınız. Toz tutmaması için anti alerjik halılardan faydalanabilirsiniz.

Bunun dışında desenli ve ufak bir oyun alanı oluşturabilecek ilgi çekici halılar da bebek odalarına çok yakışacaktır. 

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir