Bebeklere neden bal verilmemeli? 1 yaşından önce verilmemesi gerekenler

Bebeklere neden bal verilmemeli? 1 yaşından önce verilmemesi gerekenler

Sağlık yönünden bi hayli yararlı olan bal tüketiminin bebekler için zararlı olup olmadığını ve ne zaman verilmesi gerektiğini siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Uzmanların açıklamalarına göre, 1 yaşından önce balın tüketilmesi ile ortaya çıkabilecek hastalıklar ciddi sıkıntıları bununla birlikte getirebilir. Bebeklerde bal tüketimi…

0-6 aylık zamandan sonraki ek gıdaya geçiş zamanında bebeklerle tanıştırılmaması gereken besinlerden biriside baldır. 1 yaşına gelmeden önce tüketilen balın bebeklerdeki en belirgin riski ‘Botulizm’ rahatsızlığıdır. Özellikle de altı aylıktan ufak bebeklere verilen bal, bu rahatsızlığın görülme ihtimalini arttırır. Botulizm teşhisi konulan bebeklerin 45 gün boyunca hastanede tedavi altında olması gerekir. Bu nedenle anne ve babalar ek gıda zamanında bilinçli davranarak, yararlı olan gıdalarla bebeklerini tanıştırmalıdır. Peki fark edilmeden yapılan bu hatanın doğuracağı ‘Botulizm’ hastalığının işaretleri neler? Bebeklerde bal tüketiminde nelere dikkat edilmeli? İşte yanıtı…

bebeklere bal verilmeli mi?

12-36 saat aralığında beliren bu rahatsızlığın genelde ilk belirtisi kabızlık olsa da diğerleri şunlar olabilir:

  • Göz kapağı düşüklüğü,
  • Başını sabit tutamama
  • Halsizlik hissi
  • Sürekli uyuma isteği
  • Nefes alamda kuvvetlik
  • Karında şişme

BALIN FAYDALARI NELER? ÇOCUKLARA BAL VERİLMELİ Mİ?

bebeklere bal verilmeli mi?

Sindirimi rahatlatması, iştahı açması ve gelişim bozukluklarında vücudun iyileşmesine yardımcı olması ile bilinen bal, 1 yaşından büyük çocuklar için sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazıdır. Bilhassa çam balının içindeki mineral yönünden zengin kaynağı aracılığıyla demir eksikliği ihtiyacı karşılanabilir. Ayrıca magnezyum özelliği ile damarlarda kan pıhtılaşmasının ve stresin önüne geçilebilir.

Okul çağındaki çocuklarda ise zihin açıklığı sağlayarak derslerinde başarılı olma ihtimali arttırılabilir. Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, beslenmesinde bal tüketimine bulunduran çocukların diğerlerine göre daha bi hayli hızlı ve sağlıklı büyüdüğü tespit edilmiştir.

1 yaşından önce bebeklere bal verilir mi?

Eski zamanlarda uygulanan sağlık metotlarınden bir tanesi de öksürük ve boğaz hastalıklarına karşı balın tatlı, sütün ise yumuşatıcı özelliğinden yararlanılmasıdır. Sade ve sert tadımlı bir sütü çocukların içmesi pek kolay olmayacağından dolayı tatlanması için şeker atılması istenebilir. Lakin burada şeker yerine doğal tatlandırıcı vazifesi gören balı kullanmak daha iyi olur.

BALIN BİLİNEN FAYDALARI:

  • – Sofraya konulan şekerlere göre daha az tatlı olan bal, yiyeceklerdeki acımsı tadı yumuşatır.
  • – Kış zamanında yaygın görülen öksürmenin nasıl tedavi edileceğinde kullanılır.
  • –  Hareketli çocuklar gün içinde koşuşturma içinde yer alacağında evinde düşüp vücudunda ufak yaralanmalara neden olabilir. Balı yaralı bölgeye sürerseniz iyileşme sürecini hızlandırırsınız.
  • – Çocuklardaki kansızlık, kan pıhtılaşması, stres azaltma, dikkatsizlik ve zayıf bağışıklık sistemini güçlendirme yönünden bi hayli yararlıdır.

ÇOCUKLARA NE KADAR BAL VERİLMELİ?

Bebeklerde bal zehirlenmesi

Çocuklarda bal tüketiminde önemle üstünde durulması gereken en mühim nokta kilo durumuna göre ortalama 1 gram kadar bal tüketilmesi gerektiğinin önerilmesidir. 20- 25 içinde bir kiloya sahip olan çocuğun günlük 20-25 gram bal tüketmesi gerekir. Buda ortalama 2-3 tatlı kaşığına tekabül etmektedir.

Hamilelik ve emzirme zamanında annelerin bal yemesinde bir sakınca yoktur. Lakin doğum yapmış annelerin emzirdiği vakit farkında olmadan yaptığı bir hata da meme ucuna bal sürülmesidir. Ağlamanın son bulması veya rahat uyuması için emziğin bala batırılması da büyük bir yanlıştır. 

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir