Bebeklere su nasıl verilmeli? Altı aydan küçük bebeklere su verilir mi?

Bebeklere su nasıl verilmeli? Altı aydan ufak bebeklere su verilir mi?

Altıncı ayını halen doldurmayan bebeklerin beslenmesinde su tüketilip tüketilemeyeceği bir çok anne adayının kafasını karıştıran konulardandır. Peki ek gıdaya geçmeyen bebeklere su verilebilir mi? Mama yiyen bebeklere su nasıl verilmeli?

İlk altı ay boyunca yalnızca anne sütü alan bebekler, vücutlarında ihtiyaç duydukları tüm vitamin ve mineralleri sudan karşılarlar. Kavurucu sıcaklarda bile ihtiyaç duyulan suyu tek başına karşılayabilecek güce sahip olan anne sütü, hem beslenme hem de gelişim için çok mühim bir yer taşır. Uzmanlar, ilk 6 aylık zamanda bebeklerin su içmemesi gerektiğini ve sıvı gereksinimlerini anne sütü ile gidermesi gerektiğini belirtir. Nedeni ise su ne kadar kaynatılmış olursa olsun enfeksiyon riskinin bulunabileceğinden kaynaklanmaktadır. Bağışıklık sistemi gerektiği kadar gelişmemiş bebekler de bu enfeksiyonlarla savaşamayabilir. Bebeğin elektrolit dengesini bozabileceğini, hatta su zehirlenmesini tetikleyebileceği öne sürülebilmektedir.

Yenidoğan zamanında su tüketiminin bebeklerin midesinde hacim olarak fazla yer tutması, onların anne sütüne duyduğu ihtiyacı azaltır. Dolayısıyla da bebekler, ek gıda zamanında yani 6. ay ve ardından su içmeye hazır hale gelmelidir.

BEBEKLERE SU NASIL VERİLMELİ?

Tıpkı bizlerde olduğu gibi bebeklerde de su tüketimine başlamak ve düzene sokmak gerek. Bebeklerde düzenli bir biçimde su verilmesi gereken dönem ise ek gıda sürecidir. Çünkü gün içinde tüketilen gıdaların miktarı artıp kıvam aldıkça bebeğin sıvıya olan ihtiyacı çoğalacaktır. Bu esnada bebeğin sıvı gereksinimini gidermek için en sağlıklı yol sudur. Ek gıda zamanında başlanması gereken su tüketiminin ana besin kaynağı olmamasına dikkat edilmelidir. Sadece değişiklik olarak katmanız gereken su anne sütü yetersizliğinde formül mama yerine tüketilmemelidir.

  • Bebeğe verilecek olan su ortalama 5-10 dk kaynatılıp ılıtılmalıdır. Böylelikle sudan bebeğe mikrop geçme riski sıfırlanacaktır. Burada önemle üstünde durulması gereken en mühim nokta suyun uzun süre ve tekrar tekrar kaynatılmamasıdır. Aksi halde suyun mineral içeriği değişebilir.
     
  • Uzmanlar sindiriminin kolaylığı yönünden, pH değeri 7.0’nin üzerinde olan suları tavsiye ediyorlar.

6. AYDAN ÖNCE BEBEKLERE SU VERMEK NEDEN ZARARLI?

-Vücudun gereksinim duyduğu mineral, protein ve vitaminlerin tümü anne sütünü kapsar. Bu nedenle bebekler ihtiyaçları olduğu bu değerleri anne sütünden alabilir. Su ise bebeğin gereksinimlerini yerine getirmez aksine zehirlenme gibi ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Yeni doğan zamanında bu yüzden su vermek zararlıdır.

-Bebekte elektrolit tuz dengesini alt üst ederek ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır, bu da nöbeti tetikler.

-Böbrekleri yeterince gelişmeyen bebeklerde fazla su alma zehirlenmeye neden olabilir.

-Besleyici değeri yüksek miktarda olan mamalara fazladan su eklemek kalorisini azaltacaktır.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir