Boy kaç yaşına kadar uzar? Çocuklarda boy uzaması ne zaman durur?

Boy kaç yaşına kadar uzar? Çocuklarda boy uzaması ne zaman durur?

Ergenlik dönemi ile goğrudan ilişkili olan boy gelişiminin ne zamana kadar devam ettiği ve kaç yaşında durduğunu sizlere araştırmaya koyulduk. Peki boy uzaması kaç yaşında durur?

Fiziken göze daha hoş gelmek için uzun boylu olmak isteyen birden fazla kimsenin bu konuyla alakalı en fazla merak ettiği şey, kaç yaşına kadar boy gelişiminin devam ettiği ve tam anlamıyla ne zaman durduğudur. Boy uzunluğunun her ne kadar genetik özelliklere bağlı olduğunu görsek de çevresel etkenlerin de etkili olduğu görülmektedir. Egzersiz ve sağlıklı beslenme ile boy gelişimine olumlu etki sağlanabileceğine işaret eden uzman kişiler, kadın ve erkeklerde boy uzama yaşının değişebileceğine işaret ediyor.

  • Her gün düzenli spor yapılması, vücudun duruşunu ve kemiklerin esnemesine yarayacağından dolayı boy uzamaya katkı sağlayacaktır.
     
  • Erkekler için ergenlik dönemlerinin bitişi 17 ile 18 yaşlarıdır. Bazılarında bu süreç 25 yaşına kadar uzamaktadır.
     
  • Ergenlik dönemi boy uzamasının en bi hayli hızlı olduğu ikinci evredir. Daha sonra boy uzaması ergenliğe kadar ortalama 5-6 cm devam eder. 
     
  • Boy uzatmaya yardımcı sporlar; yüzme, basketbol vb.

BOY UZAMASI İÇİN HANGİ BESİNLER TÜKETİLEBLİR?

Ergenlik döneminin bitimine kadar devam eden boy uzama sürecinde bazı vitamin ve minerallerin etkili olduğu görülmektedir. Bilhassa balık yağı bu anlamda mühim bir etki oluşturmaktadır. Süt ve süt ürünleri de kalsiyum deposu yönünden içermesi sebebiyle,  boyun uzaması için takviye olabilecek gıdalardandır. Düzenli olarak tüketmek fayda sağlayacaktır.

BOY UZAMAYA YARDIMCI BESİNLER:

Balık, Havuç, Karaciğer, Yumurta Sarısı, Peynir, Kırmızı Et, Sığır, Tavuk, Süt, Elma, Yeşil Sebze, Sarı Sebzeler, Muz, Fındık, Badem, Patates, Fıstık, Fasulye.

ÇOCUKLARDA BOY UZAMASI NE ZAMAN DURUR?

Ergenlik döneminin bitmesiyle sona eren gelişim, bireyden bireye değişiklik gösterdiği için boyun uzama yaşı da değişiklik göstermektedir. Bazılarında bu gelişim lisede kimilerinde ise de ortaokulda durmaktadır. Lakin bunu goğrudan ergenlik dönemi sonlandığı zaman boy uzaması da biter diyemeyiz. Tahmini olarak rakam verecek olursak;18 ve 20 yaşlarına kadar uzamanın gerçekleşebileceği ardından ise duracağı denilebilir.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir