Çocuğa isim verirken nelere dikkat edilmeli? En güzel çocuk isimleri

Çocuğa isim verirken nelere dikkat edilmeli? En güzel çocuk isimleri

Hem dünya hem de ahiret için mühim bir konu olan çocuklara güzel isim koymanın önemi ile alakalı bilinmesi gerekenleri haberimizde bir araya getirdik. Peki çocuklara güzel isim koymak neden mühim? Çocuklara güzel isim verme hadisi…

Anne ve baba olma duygusunu ilk kez yaşayacak olan çiftlerin bebeklerine karşı bazı mühim sorumlulukları mevcuttur. Bebeklerini kucaklarına aldıkları zaman ona anlamı güzel bir isim vermek, mühim vazifelerden biridir. Çocuğa güzel isim koymanın hükmü, gerek dünya çapında gerek de ahirette geçerlidir. Peygamber Efendimiz (SAV) yalnızca çocukların değil, yetişkin bireylerin isimleriyle dahi ilgilendiği için isim seçme konusu bi hayli mühimdir. Yeni doğana verilmesi önerilen bazı güzel isimler ile ilgili bilgiler vermiş, farklı zamanlarda bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.

Çocuklara güzel isim verme durumunun önemi ile alakalı hadis-i şerifte şöyle geçmektedir:

  • “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (Ebu Davud, Edeb 69) Bu çağırma eylemini, Allah (c.c)’un görevlendirdiği melek Allah’ın izni ile gerçekleştirecektir. Hiçbir kul yoktur ki Allah (c.c)’un hoşlanmayacağı isimle huzuruna çıkmak istesin. O nedenle kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir.

ÇOCUKLARA GÜZEL İSİM KOYMANIN ÖNEMİ NEDİR?

Gaflete düştüğümüz anlarda işlediğimiz günahların sonundaki durumumuz, insanın yalnızca kendini niteleyen ismin değişmesinden ibaret olsaydı, fenalık olarak bu bile bize yeterdi. Bu durumu daha da anlaşılır kılacak olursak eğer; Allah (c.c)’a itaat ettiğimiz zaman iyilik ve ihsan eden, güzel davranan manasına gelen ”Muhsin” ismini alırken, itaat etmediğimiz zaman kötülük yapan, zarar veren ve iyilikten yüz çeviren ”Musi’‘ ve ”Murız” adını almak ve bu ad ile birlikte bizde bırakılan etkileri rahatlıkla görebiliriz.

Bu nedenle her anne ve babanın en mühim vazifelerinden birisi de güzel bir isim seçmektir.

EN GÜZEL ÇOCUK İSİMLERİ LİSTELERİ

1. TIKLA OKU: KULAĞA HOŞ GELEN EN GÜZEL BEBEK İSİMLERİ

Bebek isimleri

2. TIKLA OKU: ÇOCUKLARA MUHAMMED İSMİNİ VERMEK SAKINCALI MI?

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir