Delta virüsü şiddetli midir? Delta virüsü nasıl bulaşır? Delta virüsünün belirtileri nelerdir?

Delta virüsü şiddetli midir? Delta virüsü nasıl bulaşır? Delta virüsünün belirtileri nelerdir?

Koronavirüsün mutasyonu her geçen gün artmaktadır. Son mutasyon şekline ise bilim insanları delta varyantı olarak adlandırdı. Aşılar hızla yapılırken bu mutasyon şeklinin de aynı hızda yayılması vatandaşları korkuttu. Delta virüsü şiddetli midir? Delta virüsü nasıl bulaşır? Delta virüsünün belirtileri nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla delta virüsünün ülkemizde de göründüğü açıklamaldu. Toplam şimdilik 250 kişide görülen virüsün bulaş hızı merak konusu oldu. Diğer virüs tiplerine oranla en fazla mutasyona uğrayan ve uğradıkça şiddeti düşmeyen virüsün son hali delta varyantıdır. Kış aylarında ilk kez Hindistan ardından İngiltere de görülen virüsün vaka sayılarını etkileyeceği düşünülüyor. Bunun bunun yanında tüm dünya ülkeleri dördüncü dalgaya karşın kendilerini hazırlıyorlar. Aşı çeşitliliğinin hızla artması bu korkuyu bir nebze olsun azalttı. Pandemi sürecini artıran bu mutasyonlu virüsler iki çeşide ayrıldı. İlk etaptaki virüslerin gribal olduğu anca ikinci grupta olan varyantların çok şiddetli olduğu uzman kişiler aracılığıyla bilgisi verildi. Bu zamanda uzman kişiler 3 kurala uyulmasının ve bunu elden bırakılmaması hususunda vatandaşları bir kez daha uyardı. Ayrıca aşı olanların rehavete kapılarak bu kaideleri çiğnemeleri virüsün yayılma hızını etkileyeceği bilgisi verildi.

delta virüsü tehlikeli mi

DELTA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Virüsün gençlere olan etkisi hızlıca artış göstermektedir. Normal fakat şiddetli bir grip geçirdiğini düşünen bireylerin herhangi bir test veya karantina yapmadıkları için hızla yayılıma neden olmaktadır. Klasik koronavirüste ilk belirti yüksek ateşle başlardı. Daha sonra şiddetli vücut ağrısı ve koku tat kaybı olarak devam ederdi. Lakin bu virüste kişiden insana değişiklik gösterir. Şikayetlerde en fazla şiddetli baş ağrısı ve herhangi ağır bir belirti olmamasına rağmen tat koku kaybı görülür. Akabinde burun akıntısı ve boğaz ağrısı yaşanır.

delta virüsü hızlı bulaşır mı

DELTA VİRÜSÜ ŞİDDETLİ MİDİR?

Bilim insanları bu mutasyonlu virüsün akciğere inerek daha bi hayli hızlı tahribata yol açtığını söylüyor. Bu da şiddetini hızlandırıyor. Ayrıca virüs bağışıklık sistemini de klasik virüse göre daha fazla etkiler. Dünya genelinde şimdi çıkan vakaların aşağı yukarı yüzde 90’ını delta virüsü oluşturur.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir