En çok tercih edilen 4 yıllık (Lisans) üniversite bölümleri hangisi? 4 yıllık önü açık bölümler

En çok tercih edilen 4 yıllık (Lisans) üniversite bölümleri hangisi? 4 yıllık önü açık bölümler

Üniversite tercihlerinin yapıldığı bugünlerde en fazla merak edilen konulardan biri Yükseköğrenim kurumlarının lisans bölümleri içinde en fazla hangi bölümler tercih edilmektedir. İnsanın bütün yaşamını etkileyen yaşamının dönüm noktası olan üniversite sınavı sonrası bu tercihleri doğru bir biçimde yapmak çok mühimdir. 4 yıllık üniversite lisans bölümlerinden en fazla tercih edilen bölümler hangileridir? İşte yanıtlar:

Ösym aracılığıyla gerçekleştirilen üniversite sınavı YKS’nin 1.oturumu 26 haziranda 2. oturumu ise 27 haziranda yapıldı. Aylardır üniversite sınavına hazırlanan adayların ter döktüğü sınav sonuçları 4 ağustosta açıklanması bekleniyor. Yayınlanan tercih kılavuzuyla birlikte tercih edilecek olan bölümler araştırılmaya başlandı. 6-14 ağustosta yapılacak olan tercihlerde İyi bir üniversite hayali kuran adayların yaşamında bir dönüm noktası olan ve yaşamının geri kalan kısmını etkileyecek olan üniversite tercihleri çok oldukça önem taşımaktadır. Herkes mezun olduktan sonra iş sektöründe çalışmak için garanti bir bölüm seçmek ister. Ama arada bir alınan puan istediğimiz bölümün belirlenmiş puanlarının karşılamaz. Bu nedenle tercih yaparken fazla güzel ve dikkatli bir biçimde üniversite ve bölümleri araştırmak gerekir. İşte üniversitede en fazla tercih dilen bölümlerden bazıları:

Ebelik bölümü nedir, ne iş yapar? Ebelik bölümü hakkında bilinmesi gerekenlerİLİŞKİLİ HABEREbelik bölümü nedir, ne iş yapar? Ebelik bölümü ile ilgili bilinmesi gerekenler

en çok tercih edilen bölümler hangileri

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ

1- HUKUK BÖLÜMÜ

en çok tercih edilen üniversiteler

Son zamanlarda en fazla tercih edilen üniversite bölümlerinin başında hukuk geliyor. Hukuk, mezun olduktan sonra iş bulma garantisi olan mesleklerinden biri oldu. 4 yıllık lisans bölümü olan hukuk dersleri çok ağır ve zor olduğundan dolayı bu bölümü seçmek isteyenlerin ona göre seçmesi gerekir. Hukuk bölümü mezun olan adayların kamu ve özel sektörde rahatlıkla iş bulabileceğiniz alternatif bir bölümdür.

2- TIP BÖLÜMÜ

en çok tercih edilen iki yıllık bölümler

En çok tercih edilen bölümlerin 2. sırasında tıp bölümü bulunmaktadır. Üniversite sınavından çok yüksek puan alanların ve doktorluk mesleğini sabırla yapabilecek olanların tercih edebileceği bir bölümdür. Puanların belirlediği tercihlerde tıp bölümünü bitirdikten sonra meslek garantisi olan mesleklerin başında yer alıyor.

3- BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

bilgisayar mühendisliği ne iş yapar

Bilgisayar mühendisliği teknolojinin sürekli olarak gelişmesiyle ilişkili olarak, teknolojiye ilgisi olanların tercih edeceği sayısal puandan puan türünden alan bölümlerden biridir. Çok yönlü çalışabileceğiniz bir meslek olan bilgisayar mühendisliğini tercih edebilirsiniz.

4- HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ

hemşirelik bölümü

Hemşirelik, son haftalarda en garanti meslek ve sağlık bölümünde en fazla atama yapılan bölümdür. Kpss’ye girerek düşük puan alsanız bile atanma ihtimalinin çok yüksektir. Kamu ve özel hastanelerde çalışabileceğiniz iş garantili olan bu mesleği genelde kadınlar çok tercih etmektedir. Ama son haftalarda erkeklerinde tercihleri içinde yer almaya başladı.

5- SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ

sınıf öğretmenliği

4 yıllık lisans bölümü olan sınıf öğretmenliği öğretmenlik mesleğinde en fazla atama yapılan bölümdür. Her atama yapıldığında ortalama 3 bin atama yapılmakta olan bu mesleği okumak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

6- İLAHİYAT BÖLÜMÜ

İlahiyat bölümü son haftalarda en fazla tercih edilen bölümler içinde yer almaya başladı. Bunda en büyük etken İmam hatip liselerinden mezun olanların çoğalması ve devletin imam-hatip alımlarında çok atama yapmasıdır. Din hususunda uzmanlaşmak ve ilerlemek isteyenler bu mesleği tercih edebilir.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort