En güçlü virüs öldürücü: Limonun faydaları nelerdir? Limonu kabuğuyla beraber yerseniz…

En kuvvetli virüs öldürücü: Limonun faydaları nelerdir? Limonu kabuğuyla birlikte yerseniz…

Doğada C vitamini yönünden hem en zengin hem en etkili olan gıdaların başında gelen limondur. Tüketimi çağlar öncesine dayanan limon, tüm vücudu yenilemede bi hayli etkilidir. Suyu, eti ve kabuğu her yerinde fayda olan limona dair her şeyi haberin detayında bulacaksınızdır. Peki limonun faydaları nelerdir? Limon hangi hastalıklara iyi gelir? Limon kabuğu yerseniz ne olur?

Turunçgiller ailesine ait olan limona antik çağlarda ekşi portakal denilirdi. Bazı yörelerde ise ağaç kavunu olarak geçen limon ilk olarak Güney Hindistan ve Myanmar’da yetiştirildi. M.S 1. yüzsenelerda Roma İmparatorluğu zamanında kullanılmaya başlayan limon, İpek yoluyla tüm dünyaya yayıldı. 1797 senesinde ise bilim insanı James Lind denizcilerin hastalıklarını gidermek için çorbalarına limon suyu sıkmalarını önerdi. Kısa zamanda hastalığın şiddeti azalınca limona mucize besin oldu. C vitamini yönünden bi hayli zengin olan limon, yemeklere, salatalara katıldı. Bunun dışında da çiğ ve tek başında tüketildi. Özellikle enfeksiyonla savaşmada etkili olduğu göze çarpan limonun suyuyla çeşitli doğal ilaçlar üretildi. Ekşi bir tadı olan limon ağzı içinden başlayıp ayak tabanına kadar fayda sağlar. Uzmanlar son olarak limonun yüzeyini iyice yıkayıp limonları çöpe atılmadan tüketilmesinin iki kat daha faydalı olduğunu vurguluyor. Limonun özünde bulunan yağı esans olarak güzellik ve kozmetik sanayinde kullanılır. İçeriğinde 5 sitrik asit, B6 vitamin, P vitamini ve protein bulunur.

limonun faydaları nelerdir

LİMON KABUĞU YERSENİZ NE OLUR?

Çoğu kişi soyup attığı limonun kabuklarının olağanüstü faydaları olduğunu uzman kişiler açıkladı. Yapılan araştırmalarda limon kabuğunun özellikle ağız ve diş sağlığına katkısı mevcuttur. Kabuk diş içinde kalan besin atıklarını temizler. Diş yüzeyinde enfeksiyon birikmesini önler. Sararmasının önüne geçerek diş hastalıklarını önüne geçer. Tükürük bezlerindeki bakterileri azaltarak ağız kokusunu enler. İçerdiği asit boğazda balgam etkisi ile virüs ve bakteriyi atar. 

limon yağı dişlerin beyazlamasını sağlayan en doğal yöntemdir

LİMON YAĞININ FAYDASI VAR MI?

Esans olan limon yağı cilt problemleri için uygun bir gıdadır. Uçucu yağ olan limon yağı bunun bunun yanında ağız diş sağlığını korur. Özellikle diş minesini güçlendirerek yiyecek ve içeceklerden kaynaklı yüzeyinin sararmasını önler. Diş aralarındaki besin atıklarının enfeksiyona dönüşerek iltihaplanma olmasını önüne geçer. Şiddetli baş ağrısı çekenler için de faydası mevcuttur. Buz poşedinin içerisine doldurulan suya limon yağı da eklenip dolaba konulduğunda yaşanan baş ağrısı sırasında alna veya enseye konularak rahatlaması sağlanır. Ya da yapılacak cilt bakımı öncesi yapılan buhar banyosu için hazırlanan sıcak suyun içine eklenerek gözeneklerin temizlenmesi için daha iyi açılmasını sağlar. 

limon oldukça faydalı bir besindir

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

Limonun bilinen en yaygın faydası böbrekleredir. Böbreklerde taş oluşumunu azaltığı gibi taş dökümüne de yardımcı olmaktadır. Mesane ve böbreklerin pH değerlerini yükselterek çalışma işlevlerini artırır. 

En kuvvetli C vitamini olduğundan antioksidan etkisi mevcuttur. Bu etki aracılığıyla vücuttaki tüm toksinleri temizler. Deforme olmuş hücrelerin eski sağlıklarına kavuşmalarını sağlar. Yapılan araştırmalarda pankreas, mide, cilt ve akciğer kanser türlerinin önlemede etkilidir. Ayrıca düzenli bitirildiğinde vücutta hareketlenen stres hormonunu azaltarak ruhsal hastalıkların önüne geçer. 

limonun kalbe faydaları

Kan içindeki maddeler azalınca kanın pıhtılaşması azalır. Bu da erkeklere oranla kadınlarda da sık rastlanan yüksek tansiyon ve inme gibi hastalıkların yaşanma riskini artırır. Lakin limon kanı temizleyip basıncı dengelediği gibi kanın pıhtılaşmasını da sağlayan maddeler içerir.

Bağışıklığı serbest radikallerden temizlediği gibi alerjik reaskiyonlara neden olan durumları da azaltır. Vücuttaki iltihabı azaltan limon, özellikle astım alerjisini önlemede etkilidir.

limon kabuğunun faydaları

Demir vücuttaki oksijeni dağıtmada ve kırmızı kan hücrelerini artırmada etkilidir. Demir genelde azaldığında kansızlık gibi sağlık poblemlerina yol açar. Lakin limon vücutta hem demir maddesini artırır hem de emilimini sağlar.

Pektin maddesi bağışıklık sisteminin direncini artırmada bi hayli etkilidir. Bu madde yönünden doğada en zengin madde ise limondur. Limon bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle kronik hastalıklarını önler.Aynı zamanda hesperidin bileşiği aracılığıyla sinir sistemini de yeniler. 

limon kabukları

Limondaki beyaz kabuklar lif yönünden zengindir. Beyaz zardaki bu lif, bağırsakların çalışmasını destekler. Geceden bir sürahinin içene iki limon dilim ve 4 tane nane yaprağı ilave edin ertesi gün kahvaltıdan önce bir bardak tüketin. Bu karışım metabolizmayı hızlandırır.

Kötü kolesterol düzeysini düşürerek kalp ve damar sağlığını destekler. Damarların sertleşmesinin önüne geçer. 

limon besin değeri

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir