Fesleğenin faydaları nelerdir? Fesleğen nerelerde kullanılır? Fesleğen çayı nasıl yapılır?

Fesleğenin faydaları nelerdir? Fesleğen nerelerde kullanılır? Fesleğen çayı nasıl yapılır?

Ballıbabagiller ailesine ait olan fesleğen hoş kokusu ile kendine hayran bıraktırıyor. Hemen hemen her evin balkonunda saksıda bulunana fesleğenin bunun yanı sıra alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılıyor. Güçlü bir esans özelliğine sahip olan fesleğen kalbi korur ve stresi azaltır. Peki fesleğenin faydaları nelerdir? Fesleğen nerelerde kullanılır? Fesleğen çayı nasıl yapılır?

Asya topraklarında her adımda bir yetişen eşsiz bir koku ve tada sahip olan fesleğen keşfedildiği senelerda uykusuzluk ve stres için çay yapılarak veya çiğ halde tüketilirdi.  En fazla 60 cm çıkan bitki beyaz veya mor renklerde çiçekler açar. Dokunulduğunda vücutta kokusu kalır. Yemekleri, çorbaları ve salataları süsler. Yöreden yöreye tüketim şekli değişir. İpek yolu ile dünyaya yayılan bitki her mutfağın vazgeçilmez baharatı oldu. Kurutularak baharatı da yapılır. Reyhanla çok sık karıştırılır. Lakin koku ve tat olarak farklıdır. Tohumları aynı aileye bağlıdır. İçindeki yağlar çıkartılıp kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılır.

  • Tıkalı sinüsleri açmada en etkili doğal ilaçtır. Yapılan araştırmalarda migren ataklarını azalttığı tespit edilmiştir. 
  • Diyet listelerinde uzun süre tokluk verdiği için vazgeçilmez oldu. 
  • Uçucu yağ yönünden zengin olan bu bitki adeta doğal bir böcek savar görevi görür.
  • İçeriğinde linalol, cineol ve pinen yağları bulunur. Anadolu adı verilen fesleğen kuvvetli bir balgam söktürücü görevi görür. 

Reyhan bitkisinin faydaları nelerdir? Düzenli reyhan suyu tüketirseniz...İLİŞKİLİ HABERReyhan bitkisinin faydaları nelerdir? Düzenli reyhan suyu tüketirseniz…

fesleğenin faydaları

FESLEĞENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yemek sonrası yaşanan mide bulantısı ve hazımsızlığına iyi gelir. Bunun bunun yanında mide duvarını koruyarak kramp, ülser ve reflü gibi mide hastalıklarının yaşanmasını önler. 

Sindirim sistemine faydası olan fesleğen bağırsak parazitlerinin dökülmesinde yardımcı olmaktadır. Gaz sıkışması gibi yaşam değerini azaltan rahatsızlığın anında geçmesini destekler.

Hücreleri yenileme özelliği olan fesleğen, yaşlanmayı azaltır. Ayrıca yaşlılık etkilerinin şiddetinin de önüne geçer. 

fesleğen ibrahim saraçoğlu

– İçerdiği esans aracılığıyla kuvvetli bir iltihap söktürücüdür. Bunun yanında üst solunum yolları hastalıkları sırasında tıkanan sinüsleri balgam şeklinde çıkarılmasını sağlar. 

Antibakteriyel özelliği olan fesleğen damar yollarını temizleyerek kalp hastalıklarının önüne geçer. Aynı zamanda damar duvarlarının daha esnek olmasını sağlar. 

Yapılan araştırmalarda fesleğen boğaz ağrısı, stres ve yorgunluğun bunun yanında migren ağrıları veya ataklarına doğal ilaçtır. 

Mevsim geçişlerine çayının çok fazla tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü fesleğen bağışıklık sisteminde bakteri ve virüsleri temizlemede etkilidir. Bunun yanında hastalıklara karşı bağışıklığı kuvvetlendirir. Aynı zamanda kanserli hücrelerin oluşumunu önüne geçer.

Böcek ısırıkları ve arı ısırıkları gibi durumlar esnasında kaynatılan fesleğen suyu sokulan yere dökülür. Lakin ılık halde dökülmesi daha sağlıklı olur.

Karamuk bitkisinin faydaları nelerdir? Karamuk bitkisinden çay nasıl yapılır?İLİŞKİLİ HABERKaramuk bitkisinin faydaları nelerdir? Karamuk bitkisinden çay nasıl yapılır?

fesleğen çayı

FESLEĞEN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kaynar suyun içerisine kurutulmuş bir yemek kaşığı fesleğen ve nane ekleyerek 10 dakika demlenmesi beklenir. Sinüs tıkanıklığında ise kaynayan buharını koklamak fayda sağlar. Balgam için tüketilmesi, ısırıklar için ılık halde sürülmesi gerekir. İçerisine 3 damla limon da sıkılarak tüketilebilir. 

fesleğen en çok baharat olarak kullanılır

FESLEĞEN NERELERDE KULLANILIR?

Yağını çıkartmak için tohumları kullanılır. Bu yağ nane gibi keskin kokulu ve ferahlatıcıdır. Yağının içinde linalol, pinen, estragol ve cienol maddeleri bileşeni mevcuttur. Taze tüketildiği gibi kurutularak da tüketilebilir. Yaz aylarında pencere önlerinde konulduğunda hem evin havasını değiştirir hem de böcek ve sivrisineklerin içeri girmesini önler. Yeni doğmuş bebeklerin daha rahat nefes alması için odalarına konulabilir. Alternatif tıpta özellikle boğazdaki iltihabı kurutmak için şurubu hazırlanır. Taze 20 gram fesleğeni bir litre su ekleyerek kaynatın. Sonra süzerek içerisine limon sıkarak tüketebilirsiniz. Günde iki defa tüketilmesi vücuttaki toksinleri atamada yardımcı olmaktadır. Bu şurubu düzenli içenler genelde sürekli olarak tuvalete çıkar. 

fesleğen şurubu boğazları temizler

FESLEĞENİN ZARARLARI NELERDİR?

Kronik rahatsızlığı olanların uzman kişilera danışmadan tüketmesi sakıncalı olur. Faydalı olan bu bitki, aşırı bitirildiğinde ciddi sindirim poblemlerina neden olabilir. Güçlü maddeler içerdiğinden gece uyku kaçırabilir. Kanamayı artıran özellikleri de mevcuttur. Bu yüzde bir uzman kontrolünde tüketilmelidir. 

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort