Hamileler İnaktif COVID-19 aşısı olmalı mı? Emzirmede ve hamilelikte aşı…

Hamileler İnaktif COVID-19 aşısı olmalı mı? Emzirmede ve hamilelikte aşı…

Aşıların hızlandırılması ile birlikte hamilelerdeki korona aşısı olup olmama tedirginliği son haftalarda daha fazla arttı. Emzirme ve hamilelik zamanında olan kadınların İnaktif COVID-19 aşısı ile alakalı bilmesi gereken ayrıntıları Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Dr Öğr.Üyesi Emine Zeynep Yılmaz aktardı.

‘Koronavirüs’ün umut ışığı’ olarak görülen aşılardan hangisinin emzirmede ve hamilelikte daha sağlıklı olabileceği alakalı uzman açıklamalarını siz değerli okurlarımız için haberimizde bir araya getirdik.

Hamileler ve Emzirenler hangi aşıyı olmalı? Korona aşısına dair bilinmesi gereken mühim bilgiler…

Aşının yan etkilerine dair 35691 hamilenin verilerinin ilk sonuçları 21 Nisan da “The New England Journal of Medicine” da yayımlanmıştı 

”14 Aralık 2020 den 28 Şubat 2021 e kadar bu programa kaydolan ve Covid-19 aşısı yaptıran 16-54 yaş arası 35691 gebenin sonuçları şu biçimde: Bunların gebeliği tamamlanmış 827 sinin 115 i (%13,9) kayıpla, 712 si (%86,1) canlı doğumla sonuçlanmış. Erken doğum %9,4 düşük doğum ağırlığı % 3,2. Yenidoğan ölümü olmamış. Diğer tüm kötü gebelik sonuçları da aşı olmayanlarla benzer oranlarda.
Yani Amerika da kullanılan ve datası olan BioNTech ve Moderna aşısı olan gebelerin hem anne hem bebek yönünden kötü sonuçlarıyla pandemi çıkmadan önceki normalde beklenen oranlar benzer çıkmış.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir