Haşlanmış yumurta diyeti! Yumurta tok tutar mı? Haftada 12 kilo verdiren ‘Yumurta’ diyeti

Haşlanmış yumurta diyeti! Yumurta tok tutar mı? Haftada 12 kilo verdiren ‘Yumurta’ diyeti

Kas ve kemik gelişimi yönünden bi hayli kuvvetli bir besin kaynağı olan yumurta, sağlık için tüketilmesi gereken olmazsa olmaz yiyeceklerdendir. Vücuda yararı saymakla bitmeyen yumurta bunun yanı sıra kilo vermeyi de kolaylaştırıyor. Yumurta diyeti nedir, yumurtanın faydaları! Sabah yumurta yemek tok tutar mı? Sağlıklı metotlarla yumurta yiyerek kilo verme yöntemi…

Düşük karbonhidratlı yiyecekler içinde bulunan yumurtanın faydalarını bilmeyen yoktur. Fazlalık kilolarından acilen kurtulmak isteyen bireylerin diyet listelerinde tercih edebileceği veya goğrudan yumurta ile diyet yapabileceği bu müthiş besin, aç durarak zayıflamanın dışında sağlıklı beslenerek kilo vermenizi sağlayacaktır. Son zamanlarda giderek ismini daha fazla duymaya başladığımız yumurta diyetleri, alerji riskine karşılık doktor onayı alarak uygulanmalıdır. Hem tok tutan hem de fit bir bedende kalmanızı sağlayan haşlanmış yumurta diyeti, halk içinde bilinirliği ve güvenilirliği olan uzman isimlerden birisi olan Ender Saraç’ın da tavsiye ettiği diyetlerden biridir. 

 • Kayısı, rafadan ve katı olarak pişirebileceğiniz yumurtalarda sağlık için en uygun olan kayısıdır. Gün içinde tüketeceğiniz 1 adet yumurta en ideal miktardır.

 

ZAYIFLAMAK İÇİN YUMURTA NASIL YENMELİ?

Yumurta tok tutar mı? Yumurta ile zayıflama

Yumurtanın tok tutucu özelliğinden yararlanıp diyette yumurta ile zayıflamak istiyorsanız, hangi şekillerde ve nasıl tüketmeniz gerektiğini bilmeniz mühimdir. Sabahları kahvaltıda haşlayarak pişirdiğiniz yumurta içinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmayacağı için diyette tüketilebilir. Aşırı derecede pişirilmemesi önerilen haşlanmış yumurtanın böylece besin değeri kalmış olacaktır.

Eğer yumurtayı haşlanmış değil de tavada tüketmek istiyorsanız, tereyağı ile pişireceğiniz tavada yumurta diyette çok da önerilmeyen bir pişirme halidir. Ekstra miktarda alacağınız yağ kilo vermeyi kolaylaştırmayacak, aksine zorlaştıracaktır. Hemen hemen herkesin bandıra bandıra yemekten büyük bir zevk aldığı sucuklu yumurtanın diyette yeri yoktur. Dolayısıyla diyet yapan kimsenin sucuklu yumurta yememesi gerekir.

YUMURTANIN SARISINI MI YOKSA BEYAZINI MI YEMELİYİZ?

Yumurtanın sarısı mı yoksa beyazı mı faydalı

Yumurta tüketiminde içindeki sarı kısmın mı yoksa beyaz kısmın mı tercih edilmesi gerektiği hususunda kafası karışık olan kimseler için yumurtanın sarısı ve beyazının vücuda olan etkilerini şu biçimde inceleyebiliriz:

Yumurta beyazının kilo verdirici faydaları:

 • Sarılı bölgeye göre çok daha düşük kalorili olan ve 0 yağ bulunduran beyaz kısım, sağlık yönünden daha faydalıdır.
 • Az kalorili olması ve doyuruculuğu sebebiyle diyette yumurtanın beyazı tercih edilebilir.
 • Kalori değeri ortalama 15 tir.

Yumurta sarısının faydaları:

 • Beyazına göre çok daha yüksek protein içerir.
 • Demir, fosfor, potasyum ve magnezyum yönünden zengindir
 • Az miktarda doymuş yağ mevcuttur.
 • Kalori değeri ortalama 60 tır.
 • 1 yumurtanın besin değeri:
 • 50 gr. 1 yumurta, 0, 56 gr. karbonhidrat içerir.
 • 50 gr. 1 yumurta, 6, 3 gr. protein içerir.
 • 50 gr. 1 yumurta, 5, 3 gr. yağ içerir.

Diyetisyenler,  besin değeri yüksek olduğu için sağlık yönünden günde 1 yumurta tüketmenin kilo aldırmayacağını belirtiyor. 1 adet yumurtanın kalorisi düşük olsa da çok fazla bitirildiğinde vücuda tesirini gösterir. Kilo almaktan korkanlar yumurtanın yalnızca beyaz kısmını tüketebilir.

CANAN KARATAY’DAN YUMURTA AÇIKLAMASI!

Yumurta diyeti

Spor yapan kimseler kas yapıcı  ve protein kaynağı besinlerden birisi olan yumurtanın yalnızca beyaz kısımlarını yerler. Lakin yağ ve proteinin eşit miktarda alınması gerektiği için yumurtanın sarısını çıkartıp kalanını yemenin yanlış olduğunu söyleyen Canan Karatay, 

“Yumurtanın içerisine sarı konulmuşsa onun faydası var sana zararı yok. Protein yağla yendiği zaman vücuda faydası var. Ondan sonra gidip sakatlanıyorlar. Çünkü yağ olmazsa hücreler çalışmaz. Yumurta ona göre yapılmıştır. Bırakın da doğa sizi kurtarsın. Protein, yağ olmadan vücuda faydası yok. Bar bar bağırıyorum zeytin yağı, köy tereyağı, balık yağı yiyin diye. Siz yağ yemediğiniz için halsizsiniz” ifadesinde bulundu.

SPORCULAR NEDEN YUMURTANIN SARISINI YEMEZ?

Günlük protein değerlerinin karşılanması için sporcular aracılığıyla sürekli olarak tüketilen yumurtada sarı kısım çıkartılmaktadır. İçerisindeki sarı bölümde %40’lık protein var iken beyazındaki %60’lıktır. 4 tane yumurta yiyebilen sporcular sarı kısmı terk ettikleri zaman sayı 12-14‘e çıkacağı için, sarı kısmı çıkartırlar. Böylelikle proteinin fazla olduğu yer daha sık tüketilir. Lakin uzman kişiler sağlık yönünden yumurtanın tamamının tüketilmesini önermektedir.

1.GÜN

KAHVALTI: Az yağlı süt, 2 adet haşlanmış yumurta, 2 portakal. 

ÖĞLE YEMEĞİ: Haşlanmış derisiz tavuk, ufak bir kase yoğurt.

AKŞAM:1 portakal ve haşlanmış 2 yumurta ve tavuk.

2.GÜN

KAHVALTI: 2 haşlanmış yumurta, 1 limon suyu.

ÖĞLE YEMEĞİ: 1 greyfurt, ızgara balık.

AKŞAM YEMEĞİ: 3 haşlanmış yumurta.

3.GÜN

KAHVALTI: 2 haşlanmış yumurta, 1 bardak limon suyu.

ÖĞLE YEMEĞİ: 1 greyfurt, haşlanmış kırmızı et.

AKŞAM YEMEĞİ: 3 yumurta.

4.GÜN 

KAHVALTI: Soğan, dereotu ve maydanozla hazırlanmış 3 yumurta.

ÖĞLE YEMEĞİ: Haşlanmış tavuk.

AKŞAM YEMEĞİ: 2 portakal, 1 haşlanmış yumurta.

yumurta tok tutar mı

5.GÜN

KAHVALTI: 2 haşlanmış yumurta, 2 havuç.

ÖĞLE YEMEĞİ: Taze sıkılmış portakal suyu, 2 havuç.

AKŞAM YEMEĞİ: 1 haşlanmış yumurta, buğulama balık.

6.GÜN

KAHVALTI: Yoğurt, portakal yahut limon suyu.

ÖĞLE YEMEĞİ: 2 greyfurt ve 2 haşlanmış yumurta.

AKŞAM YEMEĞİ : 1 bardak su.

7.GÜN 

KAHVALTI: Greyfurt suyu ve 2 yumurta.

ÖĞLE YEMEĞİ: 1 portakal haşlanmış kırmızı et.

AKŞAM YEMEĞİ: 1 bardak su

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir