İltihaplı sivilce neden olur ve nasıl geçer? İltihaplı sivilceleri kurutan maske

İltihaplı sivilce neden olmaktadır ve nasıl geçer? İltihaplı sivilceleri kurutan maske

Cilt hastalıklarının belirtileri görüldüğü andan ibu yana mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Bu hastalıklar ise ilaç ve ya doğal metotlar ile giderilebilir. Özellikle iltihaplı sivilce son senelerda çok fazla görülüyor. Yüzünüzde çıkan iltihaplı sivilceleri kısa bir sürede geçiren tarifi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. İşte iltihaplı sivilceleri kurutan maske tarifi…

İltihaplı sivilceler aşırı yağlı yiyecekler tüketimi, hormonsal bozukluklar veya yaşa bağlı olarak meydana gelebilir. Oluşan bu sivilceler yanlış tedavi edildiğinde cildinizde iz bırakma olasılığı çok yüksektir. Öncelikle sivilce çıkan bölgeye kesinlikle ellerinizi yıkamadan dokunmamalı, başkalarının kullandığı havluyu sürmemelisiniz. Bunun dışında yapmanız gereken ilk şey bir uzmandan yardım almaktır. En kaliteli çabalarınıza rağmen iltihaplı sivilcenizin geçmediğini kafanızı yoruyorsanız, bunun nedeni doğru tedaviyi almamanız olabilir. Aslını söylemek gerekirse, bu çok özel sivilce türü hedeflenen bakımla tedavi edilmelidir. Hafif sivilceyi tedavi ederken onu hafifletmeyi ummak imkansız.

Sivilcede beslenmenin rolü nedir? Süt sivilce yapar mı? Sivilceleri geçiren diyet...İLİŞKİLİ HABERSivilcede beslenmenin rolü nedir? Süt sivilce yapar mı? Sivilceleri geçiren diyet…

İltihaplı sivilceler (akneler) birbirinden farklıdır ve her iltihaplı sivilce (akne) türünde işe yarayan ayrı ayrı tedavi metotları bulunur. İltihaplı sivilcelerin (aknelerin) geçmesi doğru tedavi yönteminin tercih edilmesine bağlıdır. Bundan dolayı cildinizdeki sivilcenin (aknenin) türünü tespit etmeniz bi hayli mühimdir.

Çenede neden sivilce çıkar? Çenede çıkan sivilce için doğal çözümİLİŞKİLİ HABERÇenede neden sivilce çıkar? Çenede çıkan sivilce için doğal çözüm

En sık rastlanan iltihaplı sivilce (akne) türleri aşağıdaki gibidir;

Papüller: Bunlar ufak, pembe-kırmızı yumrular şeklinde cilt yüzeyinde görülürler.
Püstüller: İçi irin dolu papüllerdir.
Nodüller: Deri altında yerleşen daha sert pembe-kırmızı kabartılardır.
Kistler: Kistler en ciddi iltihaplı sivilce (akne) tipidir. Nodüller gibi cilt yüzeyinin altında bulunurlar. İrin dolu, genelde büyük olan kistler dokunulduğunda acı verirler.

İltihaplı sivilceler (akneler) yüzde daha yaygın bir şekilde görülse de boyun, göğüs, sırt ve omuzlarda da çıkabilir.

Kafa derisinde neden sivilce çıkar? Kafa derisindeki sivilceler nasıl geçer?İLİŞKİLİ HABERKafa derisinde neden sivilce çıkar? Kafa derisindeki sivilceler nasıl geçer?

İLTİHAPLI SİVİLCEYE NE İYİ GELİR?

Reçetesiz akne ürünleri içinde benzoil peroksit, salisilik asit ve glikolik asit bulunur. Bireysel olarak kullanıldığında bu tedaviler orta şiddette sivilceler için etkilidir. Bunlar, tıkanıklıkları açan ve cildin ölü deri hücrelerini atmasına kolaylık sağlayan peeling maddeleridir.
Enflamatuar akneye neden olan akne bakterilerini tedavi etmek için topikal antibiyotikler kullanılabilir.
Retinoidler genelde enflamatuar olmayan akneyi tedavi etmek için kullanılır, fakat bunun yanı sıra enflamatuar aknenin nasıl tedavi edileceğinde de faydalıdır. Cildin yenilenmesini hızlandırır.
 Bazı kadınlarda doğum kontrol hapı kullanmak akne oluşumuna neden olan hormonları düzenlemeye yardımcı olabilir.
Şiddetli enflamatuar aknede, bir antibiyotik tablet verilebilir.

İLTİHAPLI SİVİLCEYİ KURUTAN MASKE TARİFİ:

MALZEMELER

2 adet aspirin
1 çay kaşığı bal
1 adet maske bandajı
1 çay kaşığı limon suyu

YAPILIŞI

Aspirini toz haline getirip, limon suyu ve bal ile karıştırın. 

Karışımı yalnızca sivilceli olan bölgeye uygulayıp, 1 gece boyunca beklemede bırakın.İyi bir sonuç almak istiyorsanız yüzünüzü maske bandajı ile kapatabilirsiniz. 

Bu tarifi haftada bir defa uygulamalısınız…

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir