Kaşıntı neden olur? Kaşıntı hangi hastalıkların habercisidir? Kaşıntıya iyi gelen doğal yollar!

Kaşıntı neden olmaktadır? Kaşıntı hangi hastalıkların habercisidir? Kaşıntıya iyi gelen doğal yollar!

Sıcaklıkların artması ile böcek ve sineklerin ısırmaları ile gittikçe artan kaşıntılar bununla birlikte bazı cilt hastalıklarını da getirebilir. Bunun bunun yanında kaşıntı bazı farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Ruhsal hastalıklar ise bunların başında gelir. Çeşitli nedenlerle görülen kaşıntı ile ilgili merak edilenler haberin detayında! Peki kaşıntı neden olmaktadır? Kaşıntıya iyi gelen doğal yollar…

Yapılan araştırmalarda bir insan gün içinde çeşitli nedenlerden dolayı en fazla 100 defa kaşınır. Rahatsız edici bir duruma neden olan kaşıntının tıptaki adı “pruritus” olarak geçer. Bu kaşıntı uykusuzluk ve ruhsal hastalıklara neden olabilir. Kaşıntı yağlı ciltlere oranla kuru ciltlerde daha fazla görülür. Çünkü kuru ciltlerdeki tahrişin artması olasılığı daha yüksektir. Ayrıca alerjik reaksiyon, böcek ve sivrisinek sokmaları ile de görülmektedir. Bazı dış ve iç parazitler de kaşıntıya neden olabilir durumlar içinde yer alır. Bazı insanlar özellikle gece yatarken şiddetli kaşınmalarla uyanır. Ya da ertesi gün gözlerde çapaklanma, kaş ve kirpiklerde dökülme gibi sağlık poblemleri yaşanır. Bu da vücutlarına gözle görülmeyen dış parazitlerin olduğuna işarettir. Tüm bunların bunun yanında mantar, kansızlık, diyabet, kanser ve kan hastalıklarının ilaçlarının yan etkilerinden bir diğeride kaşıntıdır.

Hipokort kremin cilde bilinmeyen faydaları! Hipokort krem nasıl kullanılır?Hipokort krem fiyatıİLİŞKİLİ HABERHipokort kremin cilde bilinmeyen faydaları! Hipokort krem nasıl kullanılır?Hipokort krem fiyatı

kaşıntı neden olur

KAŞINTI HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİDİR?

– Gece hastalık veren ve gittikçe artan kaşıntıyla birlikte aşırı derece de su tüketme isteği hem şeker hastalığının hem de bağırsaklarda parazit olduğuna işaret olabilir. 

– Gözle görülür bir kilo kaybıyla birlikte gittikçe artan kaşıntı ise gizli bir kanser hastalığının nedeni olabilir. Bunun için hastaların bir an önce uzmana görülmesinde yarar var. 

– Sürekli kaşınmada en sık rastlanan hastalık ise hormon bozukluğu yani tiroid bezlerinin aşırı çalışmasıdır. Kaşıntıyla birlikte kişide mutlaka saç dökülmesi veya kalp çarpıntısı da görülür. 

– Uykusuzluk, idrar renginde değişim ve gözlerde yanma gibi belirtilerle birlikte yaşanan kaşıntı mide ve karaciğer hastalıklarının belirtisidir.

kaşıntı hangi hastalıkların habercisidir

Stilex krem ne için kullanılır? Stilex krem nasıl kullanılır? Stilex krem fiyatıİLİŞKİLİ HABERStilex krem ne için kullanılır? Stilex krem nasıl kullanılır? Stilex krem fiyatı

 KAŞINTI NEDEN OLUR?

Tahta kurusu, kene, pire ve örümcek gibi haşeratların ısırması ile bölgeye yerleşen mikropların yol açtığu kaşıntı

Sedef, uyuz, bit, su çiçeği, kurdeşen ve egzema gibi cilt problemlerinin belirtileri içinde yer alır. Bu hastalıklar yüksek enfeksiyonlu hücreler içerdiklerinde kaşıntı ile birlikte cil tahribatına neden olmaktadır.

Kaşıntı yalnızca cilt yüzeyinde değil bunun yanı sıra vücut içi problemlerden dolayı da yaşanma ihtimali yüksektir. Demir eksikliği, tiroid, lösemi, böbrek yetmezliği ve karaciğer hastalıkları da kaşınmaya sebebiyet veren durumlar içinde yer alır.

kaşıntıya neden olan hastalıklar

Sinir hücrelerindeki deformasyonda kaşınmaya zemin hazırlar.

Bazı besinlere karşı bağışıklığın harekete geçmesi neticesinde cilt reaksiyon nedeni ile tahribat olur. Bu da kaşınma ve sulanma gibi poblemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Kimyasal ve kozmetik ürünlerde kaşınmaya zemin hazırlayan durumlar içinde yer alır.

Ayrıca bazı ilaçlar örneğin antibiyotik, antifungal ve narkotiklerde alerjik reaksiyonlar sebebiyle kaşınmaya neden olmaktadır.

Gebelik süresinde bazı kadınlar özellikle karın şişmesinden kaynaklı kaşınma sorunu ile karşı yüz yüze kalabilir.

kaşıntının teşhis nasıl konulur

KAŞINTININ TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Birçok nedenten ötürü ortaya çıkabilen kaşıntının neden ortaya çıktığının tespit edilmesi bi hayli zorlaşır. Kaşıntının teşhisi için ilk olarak fiziki bir müdahale yapılır. Daha sonra kan testi yapılır. Kan sayımı esnasında eksik çıkan değerlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakılır. Karaciğer ve böbreklerin fonksiyonlarına da bakılarak anormal bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Kaşıntıya neden olabilecek tüm durumlar sıra sıra incelenir.

kaşıntıyla nasıl başa çıkılır

KAŞINTIYA İYİ GELEN DOĞAL YOLLAR!

Sıcak su ve kese kaşınmayı tetikler. Halk içinde kulaktan dolma bilgilerle kaşınmaya müdahale etmekten kaçınınız. Bunun yerine soğuk su veya buz kompresi uygulayabilirsiniz.

Ayrıca halk içinde kaşınma sırasında kolonya gibi alkollü kozmetiklerin dökülmesinin kaşınmayı durdurduğu düşünülür. Lakin kaşınmanın neden kaynaklandığı belli olmadığından bu tür alkol içeren maddeler daha farklı sağlık poblemlerina neden olabilir. Bunun yerine evde yarım bardak limon suyuna yarım soğuk su ve bir diş sarımsak ilave edin spreyli bir kutuya koyun. Dolapta bir gün bekletip bu tür esnalarda kaşınan bölgeye bir iki kere sıkın. 

Pamuklu kıyafetler tercih edin. Sentetik kıyafetler hava sıcaklığını daha çok çekerek terlemeye ve kaşınmanın çoğalmasına neden olmaktadır.

Su tüketimini artırın fakat terleme esnasında üzerinizdeki kıyafet sayısını azaltın.

Uyuyacağınız yatağa lavanta veya biberiye yağları damlatınız. Aynı zamanda vücudunuza da sürebilirsiniz. İçerdikleri asidik çözeltiler aracılığıyla kaşınmayı azaltır.

Yağlı ve karbonatlı besinler yerine, domates, peynir ve karpuz gibi gıdaların tüketimini artırınız. Bu besinler bağışıklığı güçlendirerek bağışıklığın zayıflamasını engelleyerek kaşıntıya zemin hazırlayan durumları azaltır. 

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort