Kurban bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı?

Kurban bayramı çocuklara nasıl anlatılmalı?

Kurban Bayramına sayılı günler kala aileler, çocuklarına kurban kesimiyle alakalı detay vermeden üstünkörü bir biçimde gerekli bilgileri anlatmalıdır. Sevgi, hoşgörü ve cömertlik duygularının üzerinde durularak anlatılması gereken Kurban Bayramında çocuklara nakledilebilecek tavsiyeler…

Paylaşma ve hoşgörünün ön planda olduğu Kurban Bayramında, çocuklar kurban kesimini izlemek isteyebilir. Hayvan kesiminin çocuğa izletilmesinin uygun olup olmadığı hususunda tereddüt eden bazı ebeveynler, sırf çocukları merak ettikleri için izlemelerine izin verirken bazıları da psikolojilerinin olumsuz etkileneceğini düşünerek anlatmakla yetinir. Lakin, her çocuk bir olmadığından dolayı hayvan kesiminden de aynı derecede etkilenmez. Yaşanılan bölge ve kültür, çocukların ruhsal anlamda kurban kesimi için etkilenmelerinde belirleyici bir etkendir.

Misal verilecek olursa; kırsal alanda geçimini hayvancılıkla geçiren bireylerin öncesinde hayvan kestiğini gören çocuklar, hayvan kesimine tekrar şahit oldukları zaman şehirde yaşayan ve eti yalnızca markette gören çocuklar kadar etkilenmezler.

KURBAN BAYRAMI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI?

Küçük yaşlardaki çocukların yaş dönemi özellikleri halen gelişmediğinden dolayı soyut düşünme kabiliyetleri gelişmez. Gördükleri şeyleri kavrar ve düşünürler. Bu nedenle kurban bayramında neden hayvan kesmemiz gerektiğinin dini boyutunu anlayamazlar.

Dolayısıyla ufak yaşlardaki çocuklara detay bilgi vermek yerine kurban bayramının sosyalliği üzerinde durmak daha faydalı olacaktır.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir