Mikro yeşiller nasıl yetiştirilir? Mikro filizler nedir? En kolay mikro yeşil yetiştirme

Mikro yeşiller nasıl yetiştirilir? Mikro filizler nedir? En kolay mikro yeşil yetiştirme

Son zamanda Masterchef yarışması ile birlikte daha çok aşina olduğumuz mikro yeşilliklerin kullanımı sunumun görselliği yönünden çok mühimdir. Her yemeğin adeta parçası durumuna gelen mikro filizler nasıl yetiştirilir? En kolay mikro yetiştirme metotlarıni sizlerin beğenisine paylaşıyoruz.

Yemek programları aracılığıyla daha çok adapte olduğumuz ve yenilebilir olan mikro yeşilliklere bunun yanı sıra mikro filizler de denilmektedir. Sebze ve meyve reyonlarında daha çok dikkatimizi çeken mikro filizler evde basit bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak da görülen mikro yeşillikler son haftalarda diyet yapanlarında ilgisini çekmeye başladı. Şirin görünümleriyle yemek sunumlarda tabağa güzel bir görünüm vermek maksadıyla kullanılan  bu yeşillikleri evde ekmek için sırasıyla bu adımları uygulayabilirsiniz.

Badem nasıl toplanır? Badem hangi mevsimde yenir? Badem içi nasıl toplanırİLİŞKİLİ HABERBadem nasıl toplanır? Badem hangi mevsimde yenir? Badem içi nasıl toplanır

MİKRO YEŞİLLİK NEDİR?

Ortalama 7-10 gün içinde bi hayli hızlıca büyüyebilen fazla ufak yeşilliklerden oluşan filiz evresine mikro yeşil olarak adlandırılmaktadır. Mikro filizlerin en mühim özelliği antioksidan, mineral ve vitamin yönünden diğer bütün yeşilliklerin özellikleri konsantre olarak bünyesinde barındırmaktadır.

Mikro yeşiller nasıl yetiştirilir

İŞTE ADIM ADIM MİKRO YEŞİLLİK YETİŞTİRME

MALZEMELER:

Tohum

Organik toprak

Boş sprey şişesi

Derin olmayan kaplar

Mikro filizler nedir

Faydaları saymakla bitmeyen ve her rengi bulunan mikro yeşillikler en bi hayli hızlı ve rahat yetiştiği ortamlar sığ ve geniş kaplardır.

Mikro filizler için çok az toprağa gereksiniminiz var. Çünkü mikro yeşillikler hasatları yapılmadan önce çok uzun süre büyümeyeceklerdir.

Kullanacağınız kapta yahut saksıda drenaj yoksa mutlaka ufak delikler açmanız gerekiyor. 

Özellikle mikro yeşillikleri yetiştirirken organik toprak tercih edilmesi gerekir. 

Mikro yeşillik tohumu

Mikro filizleri yetiştirmek için çok fazla farklı tohum seçeneğiniz yer alıyor. 

– Kaba toprağın bir kısmını yerleştirip ardından toprağı hafif nemlendirin. Eşit bir biçimde nemlendirme işlemini yapmaya özen gösterin. 

– Ardından tohumları eşit bir biçimde toprağın üzerinde dağıtın. Güzelce dağıttıktan sonra tohumları çok hafif bastırmanız gerekiyor. Tohumları gömmenize gerek yok hafif bastırmanız yeterli olacaktır. 

– Daha sonra su şişesi spreyi ile hafifçe tohumları spreyleme işlemini geçekleştirin.

– Bu işlemleri bitirdikten sonra mikro filizler güneş alan bir yere yada ışık olan bir yere koyun. Diktiğiniz kabın üzerini örtmek için plastik bir örtü yahut şeffaf bir poşet geçirin. 

– Bir poşet geçirmeniz durumunda tohumlar nemli kalarak daha doğru bir biçimde çıkmalarını sağlayacaktır.

– Eğer üzerini örterseniz mutlaka çimlenmesini görür görmez hemen üstünü açmanız gerekiyor. 

MİKRO FİLİZLERİN HASADI NASIL YAPILIR?

Mikro filizlerin ilk olarak çıkan kısmına büyüme yaprakları denir. Daha sonra çıkan ikinci yapraklar olarak adlandırılır. İşte bu etapta hasat işlemi yapılmaya başlanır. 

Mikro filizleri hasat etmek için mutlaka makas veya bıçak kullanmalısınız. Elinize makas alarak filizlenmiş olan mikro yeşillikleri bir arada küme halinde toplayarak sap bölümünden kesin.

Kullanacağınız kadar hasat işlemini yapmanız gerekiyor.

Topladığınız mikro filizleri kullanmadan önce mutlaka çok hafif su ile yıkmanız gerekir. 

MİKRO YEŞİLLİK ÇEŞİTLERİ

Alabaş

Pırasa

Marul

mache

mung

Pak Choi

Bezelye

Susam

Ayçiçeği

tarhun

Adzuki

yonca

Nohut

baklava

Rezene

Kale

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir