Nanenin faydaları nelerdir? Nane limon çayı ne işe yarar? Nane suyu içerseniz…

Muhteşem kokusuyla hem yemekleri hem de bahçeleri süsleyen nane, yüzsenelerdır alternatif tıpta faydalarından dolayı kullanılan bir bitki türüdür. Hem taze hem kuru hem de yağı çıkartılarak kullanılır. Güçlü maddeler içeren nane üst solunum yolları virüslerine karşı vücudu koruyan mucize bir bitkidir. Temmuz ve Ağustos aylarında yeşermeye başlar. Peki nanenin faydaları nelerdir? Haberin detayında nane ile ilgili her şey

Nanenin faydaları nelerdir? Nane limon çayı ne işe yarar? Nane suyu içerseniz…

Nane A vitamini yönünden bi hayli zengindir. Bunun bunun yanında kalsiyum, magnezyum, potasyum, folat ve omega-3 yağlarını da bol miktarda barındırır. İçerdiği bu mineral ve vitaminler aracılığıyla nane bir çok hastalığa şifa kaynağıdır. Uzmanlar bu şifa deposu naneyi her gün taze bir biçimde tüketmenin vücut sağlığımızı olumlu yönde etkilediğini vurguluyor. Özellikle yoğurt ile birlikte tüketilen nane mide hastalıklarını azaltır. Yemeklerde ve salatalarda çok fazla kullanılan hoş kokusu ve tadı ile ayrı bir tat katan nane çayı ise hazmı kolay bir hale getirir. Kurutularak da kullanılan nane sirke ile bitirildiğinde iç kanamaları durdurmada etkili olduğu bilinir. Sakinleştirici güce sahip olan nane yüzsenelerca adet sancısı ve solunum hastalıklarına iyi gelir. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda anne sütünü artırmada etkili olduğu görülmektedirılmıştır. Ballıbaba ailesine ait olan nane, dünya çapında 30 kadar türe sahiptir. Temmuz ve Ağustos aylarında yeşermeye başlayan nane sıkla kış aylarına kadar taze halde bulunur. Genelde kurutulup baharat olarak tercih edilir. Kış aylarında çok fazla tüketilen besinler içinde ilk sırada yer alır. Nane ve limon üst solunum yolları hastalıklarının en doğal ilacıdır. Ayrıca yağı da çıkartılıp kullanılan nane her yönünden insan vücuduna faydaları mevcuttur.

nanenin faydaları nelerdir

NANENİN FAYDALARI NELERDİR? HER GÜN NANE YERSENİZ NE OLUR?

Günümüzde en fazla yaşanan hastalıklardan bir tanesi kansızlıktır. Bu hastalık için uzman kişiler genelde doğal tedavi metotlarıni öneriyor. Bu doğal tedavi metotlarınden en etkilisi ise nanedir. Özellikle her gün taze nane tüketmek vücudun ihtiyacı olan günlük vitamin ve mineralleri karşılar.

Bazı besinlerdeki zararlı mikroorganizmalar vücutta bulunan ürik asit aracılığıyla parçalanır ve vücuttan atılır. Lakin sağlıksız bir vücut bu işlemi yapamaz. Bu durum eklemlerde ve bazı organlarda ödem toplanmasına neden olmaktadır. Bunu engellemek için bir su şişesine taze nane koyun ve beklemede bırakın. Sabah kahvaltı öncesi ve sonrası birer bardak bu sudan tüketin. Bu karışım vücudunuzdaki zararlı toksinleri idrar yoluyla atmanızı sağlar.

nane ne işe yarar

Nanede bulunan rosmanirik asit maddesi ferahlatıcı bir etki sağlar. Bunun yanında her mevsim yaşanan solunum yolu hastalıklarında taze nane hem solunum yollarını temizler hem de iltihaplanmaları önler. Taze nane yapraklarından yapılan çay bu hastalıklar için iyileştirici etki sağlar.

Yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler sindirim poblemlerina neden olur. Nane içerdiği mentol aracılığıyla yaşanan hazımsızlık gibi sindirim sorununa iyi gelir. Salata, çay veya soğuk çaylara atılan taze nane yaprağı hazımsızlık sorununu yaşama riskini azaltır.

nane hangi hastalıklara iyi gelir

Ayrıca gemi ve uzun yol araba tutmalarında mutlaka yanınızda bir avuç taze nane bulundurun. Yolculuk boyu ara ara bu naneleri koklamanız mide bulantılarınızı engelleyecektir.

Neredeyse en büyük problemlerden birisi olan ağız kokusunu gidermede tükürük bezlerini enfeksiyondan temizlemede de etkilidir. Taze halde çiğnendiğinde diş eti aralarındaki besin atıklarının enfeksiyona neden olmasını önler. Diş etlerini güçlendirerek diş yüzeyini yeniler.

Genelde çocuklarda çok fazla görülen kurtlanma gibi hastalıklara da doğal şifadır. kurtları dökerken mesane ve bağırsaklarında temizlenmesini sağlar. Basur oluşumunu önler.

nane ne işe yarar

Emziren kadınların tüketmesi içerisinde sütünün artmasını sağlar. Ayrıca emziren kadının virüs ve bakterilere karşı direncini artırır.

Kaynatılarak buharı koklandığında sinüs yollarını açar. Büyüyen burun bezlerini küçültür. Vücuda oksijen alınımını artırır. Bu yöntem bunun bunun yanında sinirlerin yatıştırılmasında da ekilidir.

Çevresel etkenlerden dolayı vücudun biriktirdiği radyasyonu basit bir şekilde atar.

nane yağı ne işe yarar

NANE YAĞI NE İŞE YARAR?

Masajla alın ve enseye uygulandığında kronik baş ağrısı hastalıklarını dindirir.

Sivilcenin olduğu yere sürerek deforme olan alanı yeniler.

Yorgunluk ve stresi azaltmada etkilidir.

Yağı yarım çay bardağı ılık suya katıp gargara yaparak ağız içi yaraların şiddeti azaltılabilir.

Adet dönemlerin alt karna masaj yaparak uygulandığında sancıların ve krampların şiddetlerini azaltır.

NANE LİMON ÇAYI NE İŞE YARAR?

Kurutulmuş naneden iki yemek kaşığını 4 su bardağı su ile birlikte bir kaynatma kabına koyunuz. Kaynarken içerisine yarım su bardağı limon suyu ve iyi yıkanmış limon bir kaç tane limon kabuğu ilave edin. 5 dakika kaynattıktan sonra bir 10 dakika beklemede bırakıniz. Süzerek tüketebilirsiniz. İsterseniz de kekikte ekletip suyu süzüp bir şişeye koyup tonik olarak kullanabilirsiniz. Üst solunum yolları hastalıkları sırasında da içerisine bal ilave edin bu karışım boğazların kuruluğunu gidermede etkilidir.

nane limon çayı

NANENİN ZARARLARI VAR MIDIR?

Hamile kadınların nane çayını tüketmeden uzmana danışmalarında yarar var. Güçlü bir çözücü olduğundan rahime zarar verebilir. Uzmanlar nane çayının ve nanenin çok fazla tüketilmesini tavsiye etmez. Ölçülü ve doktor tavsiyesiyle olması daha yararlıdır.

YAZ BOYU NANE SUYU İÇERSENİZ…

Bilimsel olarak da faydaları ispatlanan nane kaynatılıp suyu bitirildiğinde sağlığa bi hayli faydalıdır. Kuru naneden yapılan nane suyu yazın özellikle soğuk bitirildiğinde toksin atmada fayda sağlar. Bunun bunun yanında nane ve salatalık meyve suyu makinesinden geçirilerek elde edilen su da diyet yapanlar için en ideal gıdadır. Yazları çok fazla yaşanan bağırsak problemlerini gideren nane suyu bunun yanı sıra safra kesesinde taş sorunu yaşayanlar içinde faydalıdır.

nane besin değeri

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort