Nişanlılık dönemi krizleri! Nişanlılık dönemindeki sorunlar evlenince çözülür mü?

Nişanlılık dönemi krizleri! Nişanlılık zamanındaki sorunlar evlenince çözülür mü?

Evlilik yoluna giren çiftlerin nişanlılık zamanında yaşadıkları problemler kimi zaman evlilik olduğunda ciddi hasarlar bırakabiliyor. Peki evlilik öncesi stres nasıl önlenir, nişanlılık zamanında görülen sorunlar neler? Evlilik öncesi yaşanan krizler:

‘Bir yastıkta kocamak’ temennileriyle yola çıkılan evlilik sürecinde çiftlerin nişanlılık sürecini huzurlu bir biçimde geçirmeleri çok mühimdir. Hayatını birleştireceğin kişiyi seçmek ve onunla bir ömür birlikte yaşama kararı dışarıdan kadar toz pembe değildir. Evlilik yolunda atılan ilk adımlardan birisi olan söz-nişan evresi, ilerleyen zamanlarda çiftleri yüzük atacak duruma kadar getirip zor süreç yaşatabiliyor. Bu süreci çatışmalı, endişelı ve bir hayli yıpratıcı geçen çiftler olduğu gibi çok iyi bir yönetimle daha az hasarla kurtaran da mevcuttur. Nişanlılığın son zamanlarına doğru düğün çalışmaları ile birlikte çiftlerde gittikçe artan stres ile birlikte diğer aile fertlerinin gönlünü hoş etme çabası da ufak veya büyük çaplı gerilimler oluşturabilmektedir. Nişanlılık zamanında bu ve benzeri poblemleri atlatmak her çiftin isteği olsa da bu durum tamamen çiftlerin elindedir. Evliliğe kendinizi hazır hissedebilmeniz çok mühimdir. Eğer hazır hissediliyorsa düğün gününe kadar geçecek olan stresli anlarda verilen her tepki değişime ayak uydurmayı gösterir. Düğün çalışmaları içinde stres ve endişe ile baş edebilen kimselerde nişanlılık krizleri daha kolay atlatılabilir.

TIKLA OKU: İDEAL NİŞAN SÜRESİ NE KADAR OLMALI?

NİŞANLILIK DÖNEMİNDE YAŞANAN SORUNLAR!

nişanlılık döneminde görülen sorunlar

Az veya çok her nişanlı çiftin ufak tefek sorunlardan kaynaklı olsa da yaşadıkları bazı problemler çiftleri yüzük atmaya kadar götürebiliyor. Nişanlanan birden fazla çiftin yaşadığı başlıca poblemleri ele alacak olursak, ilk olarak her ilişkinin kendine özgü yürüdüğü ve ona göre şekillendiğini söylemek istedik. Evlilik olgunluğuna erişmemiş çiftler nişanlanma sürecini iyi yönetemezlerse ilişkileri ne yazık ki bir süre sonra son bulur. Lakin büyük veya ufak yaşanan tüm bu poblemlerin bir zaman olduğunun bilincinde olup birbirlerinde yönetimi başarılı biçimde sürdüren çiftlerde az hasarla mutluluğa gidilebiliyor.

Bunu başaran veya başaramayan çiftlerin nişanlılık zamanında çok fazla yaşadığı poblemlerin temel etkenlerini şu biçimde sıralayabiliriz:

AİLELER VE ÜÇÜNCÜ ŞAHISLAR:

Nişanlılık zamanında her iki tarafında yaygın bir şekilde düşündükleri şey, birlikteliklerinin herkes aracılığıyla kabul görülmesidir. Evlenecek olan çiftlerin birbirleriyle uyum sağlaması tabi ki çok mühimdir. Lakin ilişkiler arada bir öyle bir duruma girer ki komşusunun veya uzaktan akrabalardan birinin bir sözü bile etkili olup çiftler içinde anlaşmazlığa gidebilir.

Nişanlılık dönemi

Evlilik öncesinde ilişkilerin bitmesinde en mühim neden budur. Üçüncü bireyler ilişkiye her zaman ister istemez dahil olacaktır fakat burada bilinmesi gereken en mühim nokta yönetiminin çiftler aracılığıyla çok iyi biçimde sağlanmasıdır.

Her ne olursa olsun evliliğe çift olarak girileceği için sorunlar karşısında da çift olarak çözmek gerekir. Başkalarını olaya müdahale etmek her zaman poblemleri çözünülmez kılacaktır.

TIKLA OKU: HAYIRLI EVLİLİK DUALARI! EVLENECEK KİMSELER…

MADDİ İMKANSIZLIKLAR:

Yine hazırlık sürecinde ev alışverişi yaparken alınacak eşyalarda veya düğünde takılan takıların kime gideceği yahut neye harcanacağı hususunda bir çok çiftin yüzük attığını görürüz. Nişanlılık zamanında en sık görülen sorulardan birisi de maddi nedenlerdir.

BEKARLIĞA VEDA, GELİN HAMAMI GİBİ FUZULİ ORGANİZASYONLAR…

Son zamanlarda evlilik hazırlığı içinde olan genç kızların kına organizasyonları, gelin hamamı, bekarlığa veda partisi gibi konseptler her ne kadar evliliğin kutlanması maksadıyla yapılsa da gereksiz yere yapılan harcamalar ve çalışmalar için boşa giden zaman, çiftler ve aileler içinde gerginliğe yol açabiliyor.

TIKLA OKU: DİNİ NİKAH NEDİR, NASIL KIYILIR?

Gelin hamamı

NİŞANLILIK DÖNEMİNDE YAŞANAN SORUNLAR EVLENİNCE ÇÖZÜLÜR MÜ?

Nişanlılık evresinin yaşanma hali evliliğin seyrini uzun süreli etkileyebilecek niteliğe sahiptir. Nişanlıyken yaşanan sorunlar eşler veya aileler içinde tekrar tekrar hatırlanacak hatta belkide yüze vurulacak duruma gelebilir. Dolayısıyla nişanlılık süreci iyi yönetilmezse evlilikte hasarlar meydana gelebilir.

Evlilik sorunları

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir