Omega-3 içeren besinler! Balık yağı nedir, ne işe yarar? Çocuklarda balık yağının faydaları

Omega-3 içeren besinler! Balık yağı nedir, ne işe yarar? Çocuklarda balık yağının faydaları

Vücudumuzda üretilmediği için mecburi dışarıdan takviye olarak alınması gereken Omega-3, çocukluk zamanındakiler ve hamileler için çok faydalıdır. Kilo aldırdığı düşünüldüğü için kuşkuyla bakılan ama aksine zayıflatmaya kolaylık sağlayan balık yağlarını çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Balık yağı nedir, ne işe yarar? Omega-3 hangi besinlerde bulunur? Çocuklarda balık yağının faydası:

Ton balığı, uskumru, hamsi ve ringa gibi balıkların kendilerine ait dokularından elde edilen balık yağları içinde çok fazla miktarda omega-3 yağ asidi, D vitamini ve DHA detaylarını barındırması sebebiyle özellikle de çocuklarda tercih edilen besin takviyesidir. Eczanelerde satılan balık yağlarının kaliteli ve verimli olması balığın cinsinden kaynaklanabilmektedir. Sıvı, kapsül veya tablet şeklinde olmak üzere 3 biçimde tüketebileceğiniz balık yağları, doktorlar aracılığıyla düzenli tüketim şartıyla önerilmektedir. Emilimi hızlandırma gibi özelliklere sahip olan balık yağı, diğer vitamin çeşitlerine ilave olarak aynı anda tüketilebilir. Vücuda vitamin takviyesi alındığında  emilim azalı ve vücudun vitaminlerden yararlanması azalabilir.

Bu durumu önlemek için yani vitaminlerden tam bir etki elde etmek için balık yağı kullanımı uygun görülebilir. Omega-3 ise hücrelerin etrafını saran ve hücre zarının yapısındaki fakat vücutta oluşmayan yağ asitlerini oluşturur. Yeterli miktarda vücutta olmayan bu yağın gereksinimini karşılamak için gerekli olan vitamin, mineral, protein hücre içine rahat giremez. Buna bağlı olarak da sağlığımız için omega 3 alımına önem vermeliyiz. Omega-3 yönünden zengin olan balık yağı kullanımı ile alakalı bilinmesi gerekenler…

OMEGA-3 NEDİR? OMEGA-3 NE İŞE YARAR?

Omega 3 nedir? Omega 3 faydaları neler?

Vücutta görülen omega-3 eksikliğinden kaynaklanan cilt kuruluğu, astım, büyüme geriliği, şeker ve bazı kanser çeşitleri sık karşılaşılan sağlık poblemlerindandır. Hastalıklara karşı korunmak için zayıf olan bağışıklık sistemi güçlendirmek gerekir. Bu nedenle günde en az 1 gram kadar omega-3 yağ asidi tüketilmelidir.

Okul çağındaki çocuklarda görülen dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve otizme karşı bir çok sorunu iyileştirmeye yönelik olan Omega-3’ün çocuklardaki kullanımı detaylardaki gibi…

OMEGA-3 BAKIMINDAN ZENGİN BESİNLER

Omega-3 bakımından zengin besinler

ALA bulunduran besinler:

Lahana, ıspanak, semizotu
Soya fasulyesi
Avokado
Ceviz
Chia tohumu, keten tohumu, kenevir tohumu
Keten tohumu yağı ve kanola yağı

EPA ve DHA bulunduran besinler:

Ringa balığı, somon, yılan balığı, karides ve mersin balığı gibi yağlı balık ve kabuklu deniz ürünleri
Otla beslenen hayvanlardan elde edilen et ve süt ürünleri
Omega-3 yönünden güçlendirilmiş yumurtalar

BALIK YAĞININ ÇOCUKLARA FAYDALARI!

Balık yağının çocuklara faydaları

Gözdeki bazı bozukluklar, diyabet, depresyon, endişe bozuklukları, kalp hastalıkları, iltihaplanma, sarı nokta, mide poblemleri gibi bir çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen balık yağı bunun yanı sıra hamilelik sağlığını da olumlu etkilemektedir.

Sağlıklı bir hamilelik zamanında de doğurganlığı arttıran balık yağı ciltte görülen sağlık poblemlerina da iyi gelmektedir.

Gelişim çağındaki çocuklarda bi hayli hızlı büyümeye kolaylık sağlayan balık yağı, hareketli bir yaşam tarzını desteklemede rolü büyüktür. Damar sağlığı yönünden zeytinyağı, balık yağları ve ceviz, keten tohumu, badem, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar faydalı besinlerdir.

– Düzenli balık yağının kullanımı çocuğun psikolojisini pozitifleştirir, sakinleştirici etkisi mevcuttur.

balık yağı nasıl kullanılır

– Göz sağlığını korur ve görme kabiliyetini kuvvetlendirir.

– Kemik gelişimine yardımcıdır.

– A vitamini yönünden zengin olan balık yağı için çocuğun göz sağlığını korur ve görme kabiliyetini kuvvetlendirir.

– Bağışıklık sistemini kuvvetlendirip grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korur.

– Egzamanın şiddetini ve belirtilerini hafifletir.

– Çocukların boy gelişimine dolaylı yoldan katkı sağlar.

ÇOCUKLARDA BALIK YAĞI NASIL KULLANILIR?

1 yaş zamanından ibu yana doktor onayı ile kullanılabilecek olan balık yağı, bebeklik zamanında anne sütünden ve formül mamadan sağlanabilir. Tüketilecek olan balık yağı 2 halde bulunur. Birisi balığın karaciğerinden diğeri bedeninden. A vitamini yönünden yüksek miktarda olan yeri ise bedeninden olan kısımdır.

NOT: DOKTOR ONAYI ALMADAN KULLANMAYINIZ!

Balık yağı ne zaman kullanılmalı?

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir