Othello (Kıskançlık) sendromu nedir? Othello (Kıskançlık) sendromu belirtileri nelerdir?

Othello (Kıskançlık) sendromu nedir? Othello (Kıskançlık) sendromu belirtileri nelerdir?

Son günlerde sürekli olarak televizyon programlarında adı geçen psikolojik hastalıklardan biri Othello (Kıskançlık) sendromudur. Othella tarihte ünlü yazar Shakespeare’nin eserinin adıdır. Eserde birinin yaşadığı patolojik kıskançlık ele alınır. Othello (Kıskançlık) sendromu nedir? Othello (Kıskançlık) sendromu belirtileri nelerdir?

Shakespeare’in Othello adlı eserinde karakter olan Othello eşine karşı duyduğu aşırı sevgi sonrası kıskançlık duygusuna düşer. Şüphelere boğulan ve eşinin her hareketi karşısında güvensiz tavırlar sergileyen Othello, sonunda önce kendini sonra eşini öldürür. Bu da psikolojide kıskançlık hastalığına verilen sendrom ismi oldu. Çok seven birinin yaşadığı güvensizlik sanrıları bununla birlikte terk edilme korkusunu getirir. Bu korkuyla birlikte birinin kötü madde alışkanlığıyla birleşince ortaya korkunç sonlar çıkar. Psikologlara göre sendrom tek başına etki göstermez bununla birlikte onu tetikleyen paranoyak ve şizofrenidir. İlk kez İngiliz psikiyatrist John Todd’un paylaştığı makalede geçen sendromun othello psikozu, morbid kıskançlık ve sanrılı kıskançlık gibi çeşitlerinin olduğu söylenmiştir. 

Masumiyet'te geçen Erotomani hastalığı nedir? Erotomani'nin belirtileri nelerdir?İLİŞKİLİ HABERMasumiyet’te geçen Erotomani hastalığı nedir? Erotomani’nin belirtileri nelerdir?

othello sendromu yaşayan kişi sevdiği kişiye sürekli baskı uygular

OTHELLO SENDROMUMUN NEDENLERİ NELERDİR?

Fiziksel olarak beynin sağ frontal lobunun düzgün çalışmaması birinin sağlıklı düşünmemesine yol açar. Davranış kontrolü de işleyişini de kaybedince birinin duygusal hakimiyeti yok olur. Bunun dışında birinin çocukken sürekli olarak dışlanması veya güvendiği evebeynlerinin kendisini terk etmesi veya ölmesi bilinç altına kaybetme korkusunu yerleştirir. Kişi böylece olumsuz bir ilişkide hemen bilinç altına yerleşen bu korku dolu duyguya saklanarak bambaşka bir kişiliğe bürünür.

çiftler arasında güvensizlik tartışmalara yol açar

OTHELLO SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Sevdiği bireylerin kendisini aldattığını düşünür. Bu konu takıntı halini aldığinden karşıdaki birinin özel hayatını araştırır.

– Kıskançlık düzeysi artıkça sevdiği kişiyi sosyal mekanlardan soyutlama zorluğuna girer. Bu durum da artıkça gözlem altına tutma gibi eylemler gerçekleştirmesine neden olmaktadır.

– Terk edilmek veya ayrılmak kavramlarına karşı fobisi mevcuttur. Bundan dolayı aşırı bağlanır.

– Normal olaylar karşısında bile kontrolsüz ve aşırı tepkiler gösterir.

– En son belirtisi ise saldırgan ve şiddete eğilimli geri dönüşlerdir.

Psikoz nedir ve belirtileri nelerdir? Psikoz nasıl tedavi edileceği var mıdır ve kimlerde görülür?İLİŞKİLİ HABERPsikoz nedir ve belirtileri nelerdir? Psikoz nasıl tedavi edileceği var mıdır ve kimlerde görülür?

othello sendromu hem yaşayan kişiyi hem de ona maruz kalan kişiyi yıpratır

OTHELLA SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Çiftlerin bu olaylar ilerlemeden mutlaka bir profesyonelden destek alması gerekir. Uzman her iki aracılığıyla sendromun meydana geldiği veya tetiklediği durumları incelemek için olay esnasında ne hissettiklerini sorgular. Daha sonra geçmişe giderek aslın nedeni öğrenir. Kişinin hem kendisine olan güveni hem de karşısındaki insana olan güvenini sağlamak maksadıyla sanrıların aslında gerçekliği yansıtmadığını belirtir. Terapiler bireyler tamamen iyileşene kadar devam eder. Takıntı ve sanrılar tedavi sürecinde bi hayli mühimdir. İlaçlarla beyin ve sinir fonksiyonları geliştirilir. 

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir