PH değeri nedir? Cildin Ph değeri kaç olmalı? Cilt için ideal cilt ph değeri…

PH değeri nedir? Cildin Ph değeri kaç olmalı? Cilt için ideal cilt ph değeri…

Cildinize uyguladığınız bazı ürünler pH dengesini bozarak aşırı derecede sivilcelenme, yağlanma ve farklı lekelerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanı gereken yalnızca cildinizin pH değerini ölçmek olacaktır. Peki, cildin pH değeri ne olmalı? Cildin pH dengesini bozan şeyler nelerdir? Doğru adımları izleyerek cildinizin pH değerini değerini dengeleyebilirsiniz.

PH değeri cildin alkali yahut asidik değeri manasına geliyor. Açılımı “power of Hydrogen” yani “Hidrojenin gücü” olan Ph değeri, 0 ila 14 içindeki değerlerden oluşuyor. 0 değer en asidik, 14 yani en yüksek değer ise alkali olduğunu ifade ediyor. Vücudumuzu saran ve dış etkenlerden koruyan derimizin sağlığı ve ne kadar işlevsel olduğu asidik oranından anlaşılır. Ph değerinin en büyük görevi cildi enfeksiyonlar, tahriş, alerjiler ve kurumaya karşı korumaktır. Özellikle cilt uzman kişilerından çok fazla duyduğumuz cildin pH değeri dengeli ise 5.5’tir. Cildin pH değeri denildiğinde kastedilen derimizin ne kadar asidik yahut alkali olduğudur. Bu değer asidik bir değerdir, sağlıklı bir cilt hafif asidiktir.  Bu rakamda bir bozulma veya dengesizlik olduğunda ciltte kuruma, kırışıklıklarda artış, egzema oluşumu, sivilcelenme gibi sorunlara neden oluyor. Ayrıca pH değerindeki bozulmalar enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor ve cildin güneş gibi dış etkenlere karşı da hassasiyetini artırıyor. Bu nedenle dermatologlar hem cilt temizliğinde hem de ardından kullanılan nemlendirici kremlerin pH 5.5’i sağlayacak ürünler olmasını öneriyor. Cildimizin çok fazla temas ettiği sabun 11 pH değeri, kolonya ise 2.5 pH değeriyle pH dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bunun için her gün pH 5.5 değerinde bir temseyirciyle yıkamak ve arkasından da dermatologun tavsiye ettiği, cilt yapısına uygun bir nemlendirici kullanmak gerekiyor.

Dermokozmetik ürün seçerken ürünün üzerinde ‘pH 5.5 ile uyumludur’ ibaresini aramalıyız. Cildin ideal pH numarasını koruyan ürünler cildinizi derinlemesine temizlerken zararlı dış etkenlere karşı direncini de artırır.

CİLDİN PH DEĞERİ NASIL DENGELENİR?

Cildinizi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirin.

Cildin koruyucu lipit katmanına zarar verecek olan ağır kimyasallar içeren sabun gibi temseyircilerden uzak durun.

Cildinizi yıkarken son derece nazik olun. Cildi sert bir biçimde ovalamak pH düzeysini yükseltebilir.

Yaz kış mutlaka güneş koruyucu kullanın.

Cilt bakım ürünlerinizin pH değerini mutlaka kontrol edin.

CİLDİN PH DENGESİNİN BOZULDUĞUNU NASIL ANLARIM?

Öncelikle cildinizde kuruluk, hassasiyet, sivilce, enfeksiyon, alerjik reaksiyon ve bölgesel kızarıklar gözlemleyebilirsiniz. Bunlar ikaz işaretleridir. Cildin pH dengesi bozulduğunda, derinin koruyuculuk işlevi de azalır. 

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir