Sarı karpuzun faydaları nelerdir? Tam bir şifa deposu olan sarı karpuz nasıl tüketilir?

Sarı karpuzun faydaları nelerdir? Tam bir şifa deposu olan sarı karpuz nasıl tüketilir?

Yüzseneler önce tüketilen sarı karpuzun unutulmaya yüz tutmuş o eşsiz lezzeti tekrardan yetiştirilmeye başlandı. Şifa deposu olan sarı karpuzu önceden bilmeyenler bozuk olduğunu sanıyordu. Lakin uzman kişiler sarı karpuzun mucize besinler içinde ilk beşte yer alıyor. Vücudun ihtiyacı olan sıvıyı karşılar. Sarı karpuzun faydaları nelerdir?

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Yaz aylarında serinlemek için tüketilen kırmızı karpuzun aslında yüzseneler önce Anadolu topraklarında sarısı da üretilirdi. Kelek gibi görünen bu karpuz çeşidi hem iyi bir lif kaynağıdır ve hem de bir çok rahatsızlığa da iyi geldiği bilinir. Son 10 senedir üretimine yeniden başlanılan sarı karpuz, tam bir şifa deposudur. Lezzet olarak kırmızı karpuzla aynı olan sarı karpuz, bilinmediği için çok fazla tercih edilmez. Dış yüzeyi olarak aynı olan fakat kesilince rengi görülmektedir. Renginden dolayı tropik meyve zannedilir. Yaz meyvelerinden birisi olan sarı karpuzun tadı bal gibidir. Çin’de halen sera yöntemiyle üretilir. Anadolu topraklarında unutulsa da Asyalıların vazgeçmediği bir lezzettir. Asya ülkelerinde misafirlere sarı karpuz ikram etmek onlara değer verdiğini gösterir.

  • Vücudun özellikle üreme sistemlerini yenileyen sarı karpuz, eski çağlarda tansiyonu dengelemek için tüketilirdi. 
  • İçerdiği sıvı kırmızı karpuza göre daha fazladır.
  • Uzmanlar kuvvetli bir A vitamini olduğundan tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

sarı karpuz güçlü bi a vitamini deposudur

SARI KARPUZUN FAYDALARI NELERDİR?

BÖBREK TAŞINI DÜŞÜRMEDE YARDIMCI OLUR

Aç karna bitirildiğinde sıvı oranı azalmış böbreklerin daha iyi çalışmasında yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda idrar yoluyla ağrısız bir biçimde böbrekte oluşmuş kum ve taşın dökülmesini sağlar. İdrar söktürerek mesane torbasında idrar birikmesini önler. Böylelikle idrar yolu enfeksiyonlarının da oluşumunu önüne geçer.

böbreklerde taş oluşumunu önler

VÜCUDU MİKROPLARDAN ARINDIRIR

Vücutta dolaşan serbest radikaller; kan şekerinin oranını bozar. Aç karna tüketilen sarı karpuz bu radikallerin emilimini hızlandırarak kan şekerini dengede tutar. Bunun yanında tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir gıdadır.

güçlü bir vitamin deposudur

GÖZ SAĞLIĞI

Göz sağlığı için yararlı olan A vitamini yönünden zengin olan sarı karpuz özellikle katarak hastalığının yaşanmasını önüne geçer. Göz içindeki vitamin ve sıvı oranını çoğaltarak görme oranını artırır. Göz içi iltihap birikmesinin önüne geçer.

göz içindeki sıvı oranını korur

VİTAMİN DEPOSU

Kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminleri yönünden bi hayli zengin olan sarı kapuz, düşük kaloriye sahip olduğundan kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde yer almaya başladı. Vücudun işleyişini kuvvetlendirir. Sıvı yönünden da zengin olduğundan vücut için sinir sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

vücuttan mutasyonlu hücreleri atar

BAĞIRSAK KANSERİNİ ÖNLER

İçerdiği lif ve posa yapısından kaynaklı bağırsak florasının sağlığı yönünden bi hayli faydalıdır. Aynı zamanda kabukları ve çekirdeğinden yapılan çay da bağırsak kanserini önler. Bağırsakların fonksiyonlarını artırarak kabızlık gibi sindirim problemlerini yok eder.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort