Stresi bitiren mucize: Brezilya cevizi faydaları nelerdir? Brezilya cevizi nasıl tüketilir?

Stresi bitiren mucize: Brezilya cevizi faydaları nelerdir? Brezilya cevizi nasıl tüketilir?

Güney Amerika’nın şifalı topraklarından tüm dünyaya yayılan Brezilya cevizi, cilt sağlığından kalp ve damar hastalıklarına kadar birden çok faydası mevcuttur. Özellikle protein ve magnezyum yönünden zengin olan Brezilya cevizi son senelerda ülkemizde de popüler olmaya başladı. Stres ve aşırı yorgunluk halini bitiren Brezilya cevizi ile ilgili araştırma konusu olanları araştırmaya koyulduk. Peki Brezilya cevizi faydaları nelerdir?

Güney Amerika Kıtası’nda yaygın bir şekilde yetiştirilen ve dünyaya ihraç edilen Brezilya cevizinin olağanüstü faydaları mevcuttur. Yapılan araştırmalarda Brezilya cevizinin tiroid hormonlarını gerçekleştirdiği ve guatr gibi hastalıkları engellediği ortaya çıkmıştır. Brezilya fındık ağaçlarında yetişir. Büyük fındık gibi görünen bu meyve kırıldığından içinden çıkan tohumlara ülkemizde Brezilya cevizi denilir. Bilimsel literatürüde Bertholletia excels olarak geçer. Güney Amerika’nın en yaygın ticari ürünlerinden biridir. Brezilya fındığı ağaçlarını kesmek yasaktır. Ağır bir suç olarak kabul edilir. Meyveler bi hayli katı, ağır ve büyüktür. Bundan dolayı ağaçlardan düşerken tehlikeli olabilir. Sağlık yönünden yararlı olan Selenyum yönünden zengin olan Brezilya cevizi bi hayli pahalıdır. Selenyum vücuttaki serbest radikaleri temizlemede etkilidir. Bunun bunun yanında omega-3 yağ asitleri yönünden zengindir.

brezilya cevizi yüksek oranda selenyum içerir

BREZİLYA CEVİZİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 Selenyum vücutta kuvvetli bir antioksidan etkisi olduğundan bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırır. Lakin dünya çapında 1 milyar insanın vücudunda selenyum maddesinin eksik olmasından dolayı hastalıklara daha hızlı yakalanıyor. yapılan araştırmalarda selenyum maddesi yönünden doğada bulunan en zengin besinin Brezilya ceviz olduğu tespit edilmiştir. Uzmanlar günde 5 adet tüketilen bu cevizin vücudun günlük selenyum gereksinimini bi hayli fazla karşıladığını belirtiyor. 

Omega – 3 yağ asidi yönünden  zengin olan Brezilya cevizi iyi kolesterolü yükselterek kalp sağlığını korur. Aynı zamanda doymamış yağ asitlerini de barındıran bu ceviz türü kan akşını dengeler ve damarların tıkanmasını önüne geçer.

Vücut enfeksiyonlu virüsler sebebiyle iltihaplanmaya meyilli hale gelir. Bu durumda beyin sağlığından tutunda kas sistemine kadar olumsuz etkilenir.  Brezilya cevizi içerdiği çinko ve ellagic maddeleri aracılığıyla vücudu hem iltihaplardan hem de toksinlerden arındırır.

Güçlü antioksidan olan bu besin bunun yanı sıra kanserli hücrelerle savaşmada ve oluşumlarını engellemede de bi hayli etkilidir. Yapılan araştırmalarda içerdiği enzimatik vücudun kansere meyilli kısımlarındaki hasarlı hücreleri yok ettiği gözlemlenmiştir. 

Cildin ihtiyacı olan selenyum, E ve C vitaminleri yönünden zengin olan Brezilya cevizi, cildin daha göz alıcı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Elastikiyetini artırarak kırışmayı önüne geçer. Aynı zamanda yaşlanmaya neden olan hücreleri azaltır. Brezilya’da bu cevizden elde edilen yağı egzama ve sedef hastalıklarında doğal ilaç olarak kullanılır. Yumurta ile karıştırılıp sürüldüğünde ise ölü hücreleri dökerek lekeleri giderir.

Yıpranmış ve dökülen saçları yeniden canlı görünmesini sağlayan bu doğa mucizesi besin bunun yanı sıra yeni saç çıkmasını da sağlar.

brezilya cevizi besin değeri

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort