Tuvalete sık çıkmak zayıflatır mı? Su içince idrar yapmak kilo verdirir mi?

Tuvalete sık çıkmak zayıflatır mı? Su içince idrar yapmak kilo verdirir mi?

Gün içinde sürekli olarak tuvalete çıkıyor ve bunun diyette kilo verme süreciniz üzerindeki tesirini düşünüyorsanız, özellikle de yemek yedikten sonra oluyorsa bu durum hem sağlık hem de diyette iyiye işaret olabilir. Tahmin edildiği üzere sık idrara çıkma metabolizmanızın bi hayli hızlı çalıştığının en mühim göstergesidir.

 Tuvalete çıkma sayısının sağlıkla olan ilgisi ile doğru orantılı olduğu düşünüldüğü gibi idrar rengine dair bazı tespitler öne sürülebiliyor. Fazlalık kilolarını verip bunlardan kurtulmak için diyet yapmak isteyenlerin sık idrara çıkmasının artıları olduğu gibi eksileri de mevcuttur. Metabolizma düzeyine uygun bir diyet programı izlenerek tuvalete çıkma sayısı gözlemlenmelidir. Diyette sık idrara çıkma durumunun gözlemlenmesi için beslenme listelerinde su artırımı yapılan gıdalar tercih edilmelidir. Vücudun günlük alması gereken su miktarının fazlasını toksinlerle birlikte atmak için bu tür besinler arttırılmalıdır. Günde en az 2-2,5 litre su içmek gerektiğinin en büyük ispatı da budur. 

YEMEK YEDİKTEN SONRA TUVALETE ÇIKMAK ZAYIFLATIR MI?

yemek yedikten sonra tuvalete çıkmak

Su içerek nasıl kilo verilir? 1 haftada 7 kilo zayıflatan su diyeti! Aç karna su içerseniz...İLİŞKİLİ HABERSu içerek nasıl kilo verilir? 1 haftada 7 kilo zayıflatan su diyeti! Aç karna su içerseniz…

Bölgesel zayıflamada veya genel anlamda kilolardan kurtulmak için uygulanan birtakım diyetler neticesinde birinin abartı olmamak kaydı ile sık tuvalete çıkması diyetin işe yaradığının göstergesidir. Sık tuvalete çıkma durumu metabolizmanın hareketli yani bi hayli hızlı çalışıyor olması ile doğru orantılıdır. İdrar veya dışkı olarak vücuttan atılan ağırlıklar büyük bir rahatlık sağlama olanağı verir.

Bunu en belirgin biçimde görmek istiyorsanız sabah tuvalete çıkmadan önce ve sonra mutlaka tartılın ağırlık farkını göreceksiniz. Dikkat ederseniz ağırlık kaybı diyoruz çünkü tartıda çıkan tam namı ile kilonuz değil ağırlığınızdır.

TUVALETTE SIK İDRARA ÇIKMA NEDENLERİ

sık idrara çıkma nedenleri

Su içmek kilo aldırır mı? Zayıflamak için günde kaç litre su içilmeli? Gece su içerseniz...İLİŞKİLİ HABERSu içmek kilo aldırır mı? Zayıflamak için günde kaç litre su içilmeli? Gece su içerseniz…

Öncelikli olarak idrar için tuvalete çıkma ile dışkı için tuvalete çıkmanın nedenlerinin aynı olmadığı bilinmelidir. Vücuda alınan gıdalar ile sıvı içecekler kontrollü ve dengeli diyet programı ile metabolizma üzerinde tesirini gösterebilir. Diyette sık tuvalete çıkma durumunu yaşamıyorsanız bunun için hem hafif kalorili hem de doyuruculuğu yüksek miktarda olan lifli gıdaları tüketmekle aşabilirsiniz. Bağırsakların nemlenmesine kolaylık sağlayan lifli besinler ile gün içinde en az 1 defa dışkı yapılabilir.

Lif yönünden zengin olan kayısı, karpuz, elma, bezelye, mercimek ve fasulye gibi gıdalarla tuvalete çıkma gereksiniminizı yerine getirebilirsiniz. Direk olarak anında kilo vermenizi sağlamasa da vücutta şişkinlik ve ağırlık hususunda size epey yol gösterecektır.

Uzmanlar aracılığıyla gün içinde tüketilmesi kesinlikle önerilen su miktarının dışında doğal meyve suları tüketilerek diyete destek çıkılabilir. Burada sözü edilen meyve sularından kasıt kesinlikle ev yapımı sağlıklı hazırlananlardır. Dışarıda hazır satılan meyve suları tam tersine tuvalete çıkma sayısında azalmaya neden olmaktadır.

SU İÇTİKTEN SONRA İDRARIN GELMESİ ZAYIFLATIR MI?

su içtikten sonra idrara çıkma

Metabolizma en hızlı nasıl çalıştırılır? Evde yapabileceğiniz 3 yöntemİLİŞKİLİ HABERMetabolizma en bi hayli hızlı nasıl çalıştırılır? Evde yapabileceğiniz 3 yöntem

Gerek diyet yaparken gerek normal hayatta sağlık için çok mühim konulardan birisi de su tüketimidir. Kilo verme süreci ile doğru orantılı ilerleyen su tüketiminde su içme meyliniz ne kadar varsa kendinizi kilo vermeye o kadar kolay ikna edersiniz. Su içer içmez tuvalete gidip idrarınızı yapıyorsanız bu durum böbreklerin güzel çalıştığının ispatıdır.

Tamamen bir filtre vazifesi gören böbrekler, ödem yoluyla alınan kiloları bir bir vermeye yardımcı olmaktadır. Vücuttan ödemi atmak için bol bol su içmeli ve metabolizma hızınızı böylelikle arttırmalısınız. 1 haftalık zamanda sağlıklı beslenmeye dikkat eder ve bol bol su tüketirseniz ortalama 3 kiloyu idrar yoluyla vücuttan atacaksınız.

 ANINDA TUVALETE ÇIKARAN YİYECEKLER

Tuvalete çıkma sorunu ile yüz yüzeysanız kabız olmak istemiyor ve diyetinizi sağlıklı bir biçimde desteklemek istiyorsanız, gün içinde anında tuvalete çıkmanızı sağlayacak önerileri sizlere anlattık. Yeteri kadar su içmemek sindirim sisteminizi yoracaktır. Bu nedenle bol bol su için ve kafeinli yani vücuttan suyu uzak tutan içecekleri içmeyin. Rahatlatıcı bitki çayları bağırsakları hareketlendirip tuvalete çıkarmada etkilidir. Dışkının bağırsakta geçişinin kolay olması için meyve ve sebze tüketimine ağırlık verin.

Düzenli egzersiz hareketleri ile vücudunuzu hareketlendirin. Süt ürünleri, fast food, kızartmalar, yumurta, et, kek ve unlu mamuller gibi gıdalar kabızlığa neden olabilir, tüketmemeye çalışın. İncir, elma, kefir, keten tohumu, kuru erik, meyve ve sebzeleri yiyerek tuvalete çıkma sürecini hızlandırabilirsiniz.

 • YİYECEKLERİN SİNDİRİM SÜRELERİ TABLOSU:
 • SU: Direkt olarak bağırsaklara geçer.
 • MEYVE VEYA SEBZE SULARI: 15-20 dakikada bağırsaklara ulaşır.
 • ÇİĞ SEBZELER: Yaklaşık 30-40 dk sonra bağırsaklardadır.
 • PİŞMİŞ SEBZELER: Ortalama 40 dakika sonra bağırsaklardandır.
 • BALIK: 45-60 dakikada bağırsağa geçer.
 • YAĞLI SALATA: 1 saat sonra bağırsaktadır.
 • NİŞASTALI GIDALAR: 1,5- 2 saat sonra bağırsaklara ulaşır.
 • TAVUK: 1,5-2 saat sonra bağırsaklara gider.
 • KABUKLU KURUYEMİŞ: 3 saat sonra bağırsaklardadır.
   

İDRAR RENGİNDEN NE ANLAŞILIR? KİLO VERMEK İÇİN İDRAR RENGİ…

Diyet yapan kimseler idrara sık çıkmaya dikkat ettiği gibi çıkan rengin 3. yahut 4. günlerde beyaz olmasına dikkat edilmelidir. Diyette idrar renginiz koyu ise vücudunuzdan yeteri kadar toksinleri atamıyorsunuz demektir. Vücudunuzdaki fazlalık şişkinlikleri yani ödemi atmak için yapmanız gereken tek şey su içmektir. Diyette Maydanozlu ve limonlu su tüketiminin ödem söktürücü etkisi bi hayli fazladır.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort