Unutkanlık neden olur? Unutkanlığın belirtileri nelerdir? Unutkanlığa iyi gelen besinler…

Unutkanlık neden olmaktadır? Unutkanlığın belirtileri nelerdir? Unutkanlığa iyi gelen besinler…

Yaygın görülen hastalıklardan birisi olan unutkanlık beyinde yaşanan sistem bozukluğu sebebiyle görülmektedir. Bunama ve alzheimer hastalığının başlangıcı olan unutkanlık çeşitli etkenler sebebiyle yaşanır. Lakin uzman kişiler unutkanlığın yaşanmaması için bazı gıdaların düzenli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Peki Unutkanlık neden olmaktadır? Unutkanlığın belirtileri nelerdir?

Unutkanlığın psikoloji ile bir ilgisi olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan nöropsikiyatrik testlerde çok enteresan sonuçlar görülmektedirılmıştır. Özellikle teşhis hususunda beyin ve davranış içindeki ilişkiye bakıldığında unutkanlığın temel nedenleri olduğu bilgisi yer alıyor. Unutkanlık hem bazı hastalıkların habercisi hem de bazı hastalıklara yol açar. Sinir sisteminde sıkıntısı olan bireylerde genelde psikolojik hastalıklar görülür. Bu hastalıklar hasar almış sisteme daha çok zarar verdiğinden unutkanlığa zemin hazırlar. Yapılan bazı araştırmalarda yüksek miktarda depresyon yaşayan bireylerde unutkanlığın da aynı paralellikte meydana geldiği görülmüştür. Unutkanlığı bitirecek en etkili yöntemlerden biri ise beslenme alışkanlığıdır. Bunun için en etkili maddeler ise omega- 3 yağ asitleridir. Bunun bunun yanında B12 vitamini yönünden zengin olan besinlerde unutkanlığı giderir. Araştırmalara göre vücutta yaşanan hormonal dengesizlik unutkanlık meydana getirebilir. 

PEKİ UNUTKANLIĞA YOL AÇAN NEDENLER NELERDİR?

Günümüzde her 5 kişiden biri ağır depresyon dönemleri ile yüz yüze kalır. Duygusal ve zihinsel travmalara neden olan depresyon; sinirlilik, huzursuzluk, duygusal sarmal ve ağlama nöbetleri gibi belirtilerle kendini gösterir. Ağır depresyon durumunda beyin yaşanan olumsuzluklara karşı aldığı tedbir de denilebilir. Lakin bu süreç bi hayli tehlikelidir çünkü kişi depresyonda unutkanlık sıklığı ile birlikte intihar girişimlerinde bulunabilir. 

B12 vitamini vücudun ihtiyacı olan bir kaynaktır. Özellikle sinir dokusunun sağlığı ve kırmızı kan hücresinin üretimi için gereklidir. Vücut aracılığıyla üretilmediğinden takviye gerektiren bir vitamindir. Bundan dolayı sağlıksız beslenme alışkanlığı bu vitaminin azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca vitaminler vücuttan eksildikçe tiroit bezleri çalışmaz bu da hormonların azalmasına neden olmaktadır. Hormonlar azaldıkça beyne sinirler iletilmez bu da unutkanlığa zemin hazırlar.

unutkanlık psikolojik rahatsızlıklarla da görülür

Nöropsikolojik durumlardan en yaygını alzheimerdir. Bu hastalık her ne kadar unutkanlıkla başlasa de beyinde ciddi hasarlara neden olmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda yaşanma sıklığı gittikçe artan bu unutkanlık hastalığı için erken yaşta başlayan belirtiler ışığında tedavi edilmelidir.

UNUTKANLIĞA İYİ GELEN BESİNLER

– B12 vitamini yönünden en zengin olan besin kırmızı ettir. B12 vitamin eksikliği olan bireylerin haftada en az 2 defa kırmızı et tüketmelidir. 

Kırmızı et

– Omega – 3 yağ asidi yönünden zengin olan balıklarda hafızayı kuvvetlendirir. Bu yağ asitleri özellikle somon, sardalya, palamut gibi balıklarda fazladır. Uzmanlara göre gelişim çağındaki çocukların ve hamile kadınların günde en az bir gram diğer bireylerin ise haftada bir kez omega 3 yağ asidi alması gerektiğidir. 

Balık

– Yaban mersini ve bitter çikolata içerdikleri polifenol maddesi yönünden hafızayı güçlendirmede etkilidirler. Uzmanlar iki besinin de aşırıya kaçmadan günlük tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yaban mersini ve Bitter çikolata

– Omega – 3 yağ asidi yönünden fındık ve ceviz de bi hayli etkilidir. Yapılan araştırmalarda günlük bir avuç ceviz veya fındık tüketerek vücudun ihtiyacı olan omega 3 yağ asidi sağlanmış olur. 

Ceviz ve Fındık

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort