Vertigo nedir? Vertigo belirtileri nelerdir? Vertigonun tedavisi var mıdır?

Aniden başlayan yerin ayakların altında kayması duygusu yaratan vertigo, aşağı yukarı her yaşta ve cinste görülür. Denge kaybı ve baş dönmesi gibi belirtiler gösteren vertigo, bir hastalık değildir. Yaşanan belirtilerden ötürü yaşanan bir semptomdur. Hastalık olarak görülmeyen vertigo, birinin yaşam değerini düşürür. Peki vertigo nedir? Vertigo belirtileri nelerdir? Vertigonun nasıl tedavi edileceği var mıdır?

Vertigo nedir? Vertigo belirtileri nelerdir? Vertigonun nasıl tedavi edileceği var mıdır?

İki türlü sebepten ötürü yaşanan vertigo, bir beyin dalgalarından ötürü bir de kulak içindeki kristallerin hareket ederek denge kaybına sebep olmasıyla görülmektedir. Vertigo beyin de yaşanan anevrizma ve beyin damarlarındaki tıkanıklar sonucu meydana geldiğinda santral vertigo denir. Aynı zamanda kulak içindeki ses dalgalarının iç ve orta kulaktaki denge kristallerini hareket etmesiyle de periferik vertigo yaşanır. Lakin halk içinde genelde vertigoya kulak kristali olarak bakılır. Evde yanlış yöntemlerde tedavi edilmeye çalışıldığında ciddi sağlık poblemlerina davetiye çıkarır. Aksi halde beyinden kaynaklı meydana geldiğinda yapılan müdahalelere rağmen bilinç ve denge kaybı geçmez. Vertigoyu tetikleyen en mühim etkenlerden biri strestir. Ayrıca D vitamini eksikliği, aşırı tuz, ve hareketsiz yaşamda diğer tetikleyici etkenler içinde yer alır.

Kulak hastalığı olan: Meniere neden olur? Menierenin belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

VERTİGO NEDEN OLUR?

Yüksek stres

Kulak içi iltihaplanmasında artış

Kulak kristallerinde oynama

Aşırı soğukluktan dolayı vücut ısısındaki değişim

Vücuttaki dengesiz oksijen düzeysi

Damar tıkanıklığı ve kan basıncındaki düşüş veya yükseliş

Sinir sistemindeki bozukluk gibi nedenler vertigoya zemin hazırlar.

Ani yaşanan göz kararmasının nedenleri nelerdir? Göz kararmasına ne iyi gelir?

VERTİGO BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vertigo kulakta meydana geldiğinda işitme kaybına, kulak akıntısına ve kulak çınlamasına neden olmaktadır.

Beyin kaynaklı yaşanan bu hastalıkta konuşma bozukluğu, şiddetli baş dönmesi, kol ve bacaklarda uyuşma yaşanır.

Mide bulantısı, öğürme ve kusma da artış olur.

Orta kulak kemiğinde büyüme meydana gelir.

Kas ve kemik zayıflığı görülür.

Sürekli uyku hali ve seslere karşı hassas olma gibi belirtilerle kendini gösterir. Tüm bu belirtiler diğer hastalıklarda görülse bile vertigo da daha şiddetli görülmektedir.

vertigo tedavisi var mıdır

VERTİGO TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Tedaviye başlanmadan vertigoya neden olan sorun tespit edilir. Denge sorununa neden olan bu rahatsızlığın birden çok tedavi yöntemi var. Bu nedenle hasta belirli kontrollerden geçer. Daha sonra tedavi süreci başlar. Uzmanlar bu sürede hastanın dikkat etmesi gereken en mühim etkenin beslenme olduğunu vurgular.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort