Yağlar kasa nasıl çevrilir? Vücuttaki yağları kasa çevirmenin yolları

Yağlar kasa nasıl çevrilir? Vücuttaki yağları kasa çevirmenin yolları

Fazlalık olarak biriken yağların eritilip kasa dönüşmesi için doğru bir beslenme ve düzenli egzersiz gibi bazı şartlar mevcuttur. Yağların kolay ve bi hayli hızlı biçimde eritilmesi için kas oluşumu ile alakalı bilmeniz gerekenler haberin ayrıntılarında…

Fiziksel görünümüne önem veren kimselerin ufak kaçamakları neticesinde aldıkları ekstra kalorilerle biriken yağları eritmek için çaba sarf ettiğini görürüz. Fit ve ince bedende kalmak isteyenler, yağlarını kasa çevirmek için çeşitli egzersizler uygulamaya veya beslenme programında değişikliğe giderek yağ yakıcı ağırlıkta olan gıdaları tercih etmeye gidebilir. Halbuki bu konu ile alakalı doğru bilinen ama yanlış olan bir çok nokta mevcut iken… Peki gerçekten yağlar kasa dönüşebilir mi?

YAĞLAR KASA ÇEVRİLİR Mİ? YAĞ YAKIP KAS YAPMAK…

Çalışan bir vücut mekanizmasında sağlıklı beslenip, egzersiz uygulandığı zaman yağ yakımı aktif biçimde işlevini göstermeye başlar. Üzerine ilaveten kasların yapımı başladığı zamanda aynı anda ilerleyince de “yağlar kasa dönüştü” gibi bir algı meydana gelir. Gün içinde alınan kaloriden daha fazla kalori harcandığı zaman başlayan kilo verme sürecinde düzgün protein alınımı sağlanarak sağlıklı beslenilirse kay kaybı gerçekleşmez ve zayıflanabilir.

Oldukça az bir kalori ve yetersiz protein alınımı ile beslenme sağlanırsa ise kas kaybı görülür. Protein tüketimi yeterli olsa dahi karbonhidrat çok az alınırsa vücut alınan proteini karbonhidrata dönüştürür. Buna benzer kayıpların oluşmaması için kaloriyi çok düşük tutmamalı ve kilo başına 0.8-1 gram arası protein alınmalıdır.

Sağlıklı ve dengeli diyet programına ek spor yapılarak, yeterli protein alınırsa kas kaybı olmadan yağ eritilebilir.

KAS YAPMAK İÇİN NE YAPILMALI? KAS YAPIMINDA ETKİLİ NOKTALAR

-Kasların herhangi bir güç karşısında kalması ve buna bağlı olarak da zorlanması kas yapımı için şarttır. Dolayısıyla da ağırlık kaldırma ve düzenli ağırlık çalışma çok etkili bir metottur.

-Pilates, squat, push-up gibi spor egzersizlerinin uygulanması yine aynı biçimde etkili olacaktır.

-Doğru beslenme ve spor hareketleri ile kas liflerini kuvvetlendirebilirsiniz.

-Vücuttaki kas kütle oranı arttıkça vücut yağları daha bi hayli hızlı ve kolay yakılır. Kasların vücutta kalabilmesi için oksijene ihtiyacı mevcuttur. Oksijen alınımı ile de yağlar okside olarak yakılır. Böylelikle bakıldığında “Yağlar kasa dönüşüyor” gibi doğru olmayan bir bilgilar görülmektedir.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir