Zayıflatan kekik suyu nasıl yapılır? Kilo vermek için kekik suyu tarifi

Zayıflatan kekik suyu nasıl yapılır? Kilo vermek için kekik suyu tarifi

Doğal yollarla zayıflamak isteyen kadınların diyetlerinde tercih edebilecekleri kekik suyu ile göbek yağlarından kurtulabilirsiniz. Evde rahatlıkla yapılabilen kekik suyunun tarifi…

Kilo problemi ile yüz yüze olan kadınların kekik suyu içerek yakın zamanda kilo verebilecekleri öne sürülmektedir. Hem sağlık yönünden vücuda olumlu etkiler sunan hem de düzenli kullanıldığı takdirde kilo verme sürecini kolaylaştıran kekik suyu tüketimini diyetisyene sorarak uygulayabilirsiniz. Yağ yakımını kolaylaştırmasının bunun yanında metabolizmayı da hız kazandıran kekik suyunun yapılışı ise bi hayli basit! Yağda çözünen bir vitamin ve kuvvetli antioksidan kaynağı olan kekik, vücudun A vitamini gereksinimini karşılaması hususunda da bi hayli etkilidir. Kilo vermek isteyen kadınların diyet programları esnasında destek alabileceği baharatlıklardan olan kekik ile kilo vermeye karar verdiyseniz kekik suyu ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz!

KİLO VERDİREN KEKİK SUYU TARİFİ

Geniş bir tencerenin içine 1-2 bardak su, ufak bir tencereye de 2-3 tutam taze kekik koyun. Küçük tencereyi geniş tencerenin içine koyun ve tencere kapağını tersten koyarak, suyu ateşte 1 saat kaynatın. Kaynadıktan sonra kekik suyunuz hazırlanmış olacak.

NOT: Hazırlanan kekik suyunun tadı acı yer alacağı için bu tattan hoşlanmayacak bireyler kekiğin içine limon ve 2 adet domates ekleyebilir. İlk önce domatesleri ilave edip sonra limon sıktıktan sonra 5 dakikada suyun karışmasını bilave edin. Bekleme işlemi bittikten sonra tüketebilirsiniz.

KEKİK SUYU MİDEYE İYİ GELİR Mİ? KEKİK SUYUNU BAL İLE KARIŞTIRIRSANIZ…

Mide ağrısı yaşayan kadınların ve erkeklerin bu rahatsızlığı atlatabilmeleri için bal ile karıştırılmış kekik suyu ilaç gibi gelebilir. Midede görülen ağrı ve kramplarla birlikte mide yanması ve ekşimesi durumları önlenir. Yolculuğa çıkacak kimselerin yolda midelerinin bulanmaması için kekik suyu içmeleri tavsiye edilmektedir.

 2 çay kaşığı kekiğin besin değerleri ise şu biçimde :

– Günlük kalsiyum gereksiniminin % 5’i
– Günlük K vitamini gereksiniminin %60’ı,
– Günlük lif gereksiniminin % 4’ü
– Günlük magnezyum gereksiniminin % 11’i,
– Günlük demir gereksiniminin ise % 20’si 3 gram kekik ile sağlanır.

Yoğurdun besin değerlerini şu biçimde inceleyebiliriz:

– Porsiyon miktarı: 100 gram
– Kalori: 59
– Toplam yağ: 0,5 gram
– Doymuş yağ: 0,1 gram
– Çoklu doymamış yağ 0
– Kolesterol 6 mg
– Şeker 3,6 gram

TAZE KEKİK NASIL KURUTULUR? EVDE PRATİK KEKİK KURUTMA YÖNTEMİ

Günümüzde bir çok değişik yemeğe aroma katması veya hastalıklardaki mikrobu kırması için bitki çayında kullanılan kuru nane gibi kekik de evde kurutulabilir. Evde naneyi nasıl kurutuyorsanız kekiği de aynı biçimde kurutacağınız için pek değişik bir detayı yoktur. Dışarıdaki aktarlardan alacağınız taze kekiği tozlardan temizlemek için bol bol suyla yıkamalı ardından süzülmüş biçimde havluya koyarak kurumasını bilave edin. Eğer taze kekik yıkandıktan sonra kurutmazsanız yaprakları kararacaktır.

Daha sonra güneş almayan bir mekanda temiz bez üzerinde beklettikten sonra ara ara kontrol ederek altını üstünü değiştirip iyice kuruduğundan emin olun. Hava şartlarına bağlı olarak kekiğin kuruması 4 ile 14 günü bulabilir.

Kekikler kuruduktan sonra yaprakları saplardan temizledikten sonra elinizde ufalayın. Ufalamak işinizi görmüyorsa daha incesi için kahve değirmeninden faydalanabilirsiniz.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir