Badem nasıl toplanır? Badem hangi mevsimde yenir? Badem içi nasıl toplanır

Badem nasıl toplanır? Badem hangi mevsimde yenir? Badem içi nasıl toplanır

Diyetisyenlerin tavsiye ettiği çok sağlıklı yiyecekler içinde bulunan badem yenilebilen bir ağaç türüdür. Badem faydaları saymakla bitmeyen ve besin yönünden çok sağlıklı bir gıdadır. Peki badem nasıl toplanır, Badem hangi aylarında yenir? Badem ile alakalı tüm araştırma konusu olanları siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.

Badem, Rosaceae familyasının Prunoideae alt familyasına ait bir meyve türü olarak bilinir. Kabuklu meyveler içinde bulunan badem deri gibi kaplı olarak bilinmektedir. Bademin içindeki çekirdek meyve olarak tüketilen kısımdır. Ilıman bölgelerde yetişen badem ülkemizde çerez olarak tüketilmektedir. Aynı zamanda tatlılarda kullanılan badem taze ve kavrulmuş olarak iki biçimde tüketilebilmektedir. İçerdiği vitamin ve madensel tuz aracılığıyla yetiştiriciliği son haftalarda gittikçe artan yiyecekler içinde yer alıyor. Hasat zamanı gelince toplama işleminin bi hayli hızlıca yapılması gerekir. İşte badem toplama işlemi ile alakalı merak edilenler…

Kestane nasıl toplanır, Kestane nasıl soyulur? Kestane toplamanın püf noktalarıİLİŞKİLİ HABERKestane nasıl toplanır, Kestane nasıl soyulur? Kestane toplamanın püf noktaları

BADEM NASIL TOPLANIR?

Sıcak iklimleri seven badem Yunanistan, Çin, İran, İtalya, Fas, Portekiz, İspanya, Suriye, Türkiye ve ABD başta olmak üzere bir çok ülkede yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise en fazla Ege Bölgesinde yetiştirilen bitki çeşitlerinden biridir. Badem toplama işlemi bitkinin türüne ve iklime göre değişiklik göstermektedir.

badem nasıl toplanır

Badem yeşil kabuğu çatladığı andan ibu yana meyveleri olgunlaşmaya başlar. Güneydoğu Anadolu bölgesinde ağustos ayında toplanırken Akdeniz ve Ege bölgesinde temmuz ayı itibariyle toplanmaya başlar. 

Badem toplama genelde el ile toplanmaktadır. Varsa sırık yardımı alarak da badem dalları çırpılarak olgunlaşan bademler yere düşürerek toplanması sağlanır. Zeytin hasadında kullanılan brandalar gibi ağaçların altına serilir. Ve sıyrıkla bütün bademler düşürülür. 

Bu işlemden sonra badem meyvesini yapraklardan ayırma işlemi yapılır.

badem hasad mevsimi

BADEM HANGİ MEVSİMDE YENİR? 

Bademlerin yeme zamanı 15 hazirandan ibu yana başlar 15 temmuza kadar devam eder. Bazen de ağustos ayına kadar olgunlaşması beklenir. 

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir