Bebek kahvaltısı nasıl hazırlanır? Ek gıda dönemi kahvaltı için kolay ve besleyici tarifler

Bebek kahvaltısı nasıl hazırlanır? Ek gıda dönemi kahvaltı için kolay ve besleyici tarifler

Ek gıda dönemine geçiş yapan bebeklerde sabah öğününde tercih edilecek olan birbirinden leziz tarifleri siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. Bebeğinizin ek gıdaya geçişini kolaylaştıracak aynı zaman sağlıklı bir biçimde karnını doyurmasına imkan sağlayacak menü alternatiflerini haberimizin özelliklerinde bulacaksınızdır! Leziz mi leziz bir kahvaltı için bebeğinize yedirebileceğiniz en kolay kahvaltı menüleri…

6 aylık zamandan sonra ek gıdaya geçiş yapan bebeklerde sağlıklı bir gelişim için doğru beslenme bi hayli mühimdir. Savunma sistemi zayıf oldukları için hastalıklara karşı onları koruyup kollayan anne sütü, bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, mineral, kalsiyum ve proteinleri içinde barındıran mucizevi bir besin kaynağıdır. En az altı ay boyunca bebek beslenmesinde yer alması gereken anne sütü, bebeğin gelişimi için bi hayli faydalı iken altıncı aydan sonra günlük yaşamı etkileyen en mühim öğün kahvaltıdır. Anne sütünden sonra ilk defa değişik bir gıda ile karşılaşacak olan bebekler ilk etapta yemeği beğenmeyip reddedebilir veya elinin tersi ile itebilir. Peki bebek kahvaltısında neler olmalı? Bebeklerde kahvaltıya ne zaman başlanmalı? Ek gıda zamanında kahvaltı nasıl yapılır? Bu soruların cevabını düşünüyorsanız, sağlıklı olduğu kadar lezzetli olması da mühim olan gıda tercihlerinde bebeğinizin damağına uygun lezzetleri sizler ve bebeğiniz için bir araya getirdik.

Bebeklere yumurta sarısı nasıl verilmeli? Yumurtaya kaçıncı ay başlanır? Bebek yumurtası tarifiİLİŞKİLİ HABERBebeklere yumurta sarısı nasıl verilmeli? Yumurtaya kaçıncı ay başlanır? Bebek yumurtası tarifi

BEBEK KAHVALTIYA NE ZAMAN BAŞLATILMALI? KAHVALTIDA NE OLMALI? 

Bebeklere kahvaltıda ne yedirilir? Bebek kahvaltısında ne olmalı?

Ek gıdaya alışma dönemi için bebeklikte 6-8 ay aralığı mühim bir zamantir. 6. aydan sonra sebze pürelerine ve yoğurda başlanmışsa kahvaltı öğününün 9. aya kadar geciktirilmesinde bir sakınca yoktur. O zamana kadar tadımlık kahvaltılıklar az az verilerek alıştırmalar yapılabilir. Henüz süt çocuğu zamanında olan bebeklerin beslenmesinde anne sütüne devam ediliyorsa yine aynı biçimde anne sütü alımı, devam edilmiyorsa devam sütü tercih edilerek ilerlenmelidir.

Bunun dışında ek gıdaya geçilen bebeklerde kahvaltı öğününü başlatmak için ideal gıdaları tercih etmek gerekir. Ek gıdaya başlayanlar için örnek beslenme listesi şu biçimde olabilir:

  • Sabah: Anne sütü yahut devam sütü
  • 10.30-11.00: Meyve püresi
  • 13.30- 14.00: Sebze  püresi
  • 16.00- 17.00: Yoğurt
  • Akşam: Tahıllı menü
  • Gece: Anne sütü
  • Ara öğünler: Anne sütü

7. aydan ibu yana başlatılması gereken kahvaltı alışkanlığı güne başlangıç için her yaş aralığında mühim bir hale gelmektedir. Geçmiş zamanlarda çok fazla uygulanmaya devam edilen kahvaltıda karışım yöntemi, şimdilerde kesinlikle tercih edilmemektedir. Çünkü karışımlar ile kahvaltı yapan bebeklerde damak tadının gelişmediği görülmektedir. Çiğneme becerilerinin geride kalmasına neden olan bu tip karışımsal kahvaltılar yerine nizami bir kahvaltı yapılmalıdır.

BEBEK KAHVALTISININ OLMAZSA OLMAZLARI: KAHVALTIDA NE OLMALI?

bebek kahvaltısı besinleri

Süt proteinine karşı veya yumurta alerjisi görülmeyen bebeklerin kahvaltılarında muhakkak verilmesi gereken bir besin yumurta ve peynirdir. 1 yaşına gelene kadar yumurtanın beyaz kısmını beslenmeden uzak tutup, 1 yaşından sonra da alerji riskine karşılık deneme yanılma yöntemi ile gözlemleyerek verilmelidir.

İyice haşlanmış bir yumurtanın sarısı 4/1 kadar ufak ufak kesilmiş hallerde bebeğe verilmelidir. Haftada 3-4 yumurtadan fazla verilmemelidir. Beyaz peynirin ev yapımı tercih edilmesinde lor peynir kullanımı bi hayli faydalı ve lezzetlidir. Yaş ilerledikçe lor peynirine farklı besinler katılabilir.

9 AYLIK BEBEKLER İÇİN KAHVALTILIK EK BESİNLER:Bu zamanda verilecek ek besinler meyve püresi, sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel, bisküvi, ekmek, yumurta gibi yiyecekleri içerir.

Bebekler için kolay pirinç unlu mama tarifi! Ek gıda döneminde bebek muhallebisi nasıl yapılır?İLİŞKİLİ HABERBebekler için kolay pirinç unlu mama tarifi! Ek gıda zamanında bebek muhallebisi nasıl yapılır?

BEBEKLER İÇİN KAHVALTI MENÜSÜ (6 AY)

Bebeklere kahvaltıda ne yedirilir

MALZEMELER: Kibrit kutusu kadar tuzsuz keçi peyniri, 1 yahut 2 tatlı kaşığı tuzsuz lor peyniri, Yarım, yumurta sarısı, Tam buğday unlu krep

NOT: Bu menüde bebek önüne koyulan menüyü istediği gibi yiyebilir. Doktor onayı almadan denemeyiniz!

KAHVALTIYA BAŞLANGIÇ MENÜSÜ (6 AY)

Altı aylık bebek kahvaltısı

MALZEMELER: Yarım muz, Dörtte bir tam pişmiş yumurta sarısı, Anne sütü, 1 tatlı kaşığı lor peyniri, 1 çay kaşığı tereyağı

YAPILIŞI: İlk önce yarım muzu iyice ezin. Sonra içine diğer malzemeleri de ilave edip ezme işlemine devam edin. İşte hazır!

NOT: Doktor onayı almadan denemeyiniz!

KAHVALTILIK BASİT MAMA (6 AY)

MALZEMELER:Yarım muz, 1 çay kaşığı pekmez, 1 çorba kaşığı anne sütü, 1 tatlı kaşığı labne

Hazırlanışı: Peynir ve muzu çatalla ezin. İçine pekmez dökerek karıştırın. Anne sütü ile kıvamını açabilirsiniz.

NOT: Doktor onayı almadan denemeyiniz!

BEBEKLER İÇİN KOLAY KREP TARİFİ:

1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı tuzsuz labne, Yarım bardak süt (inek sütü alerjii yoksa), 2-3 tatlı kaşığı tam buğday unu

YAPILIŞI:

Bütün malzemeleri homojen kıvama gelene kadar çırpın. Yapışmaz tavaya (hafif tereyağı sürülebilir) bir kepçe yardımı ile karışımdan azcık koyun. Kepçenin arkası yahut tavayı çevirerek karışımı tavanın etrafına yayıp 20-30 sn. sonra çevirerek tavadan alın.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir