Çayın cilde faydası var mı? Evde cay maskesi yapımı! Çayı cildinize sürerseniz…

Çayın cilde faydası var mı? Evde cay maskesi yapımı! Çayı cildinize sürerseniz…

Ülkemizde kahvaltılarda ve akşam yemeklerin hemen ardından severek tüketilen bunun yanı sıra kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olan siyah çayın vücuda olduğu kadar cilde de faydası olduğunu biliyor muydunuz? Milyonlarca insanın tiryakisi olduğu çay ile alakalı muhteşem bir fayda bilgisini daha sizlerle paylaşıyoruz. İşte senelerdır tedavi edilmeye çalışılan göz altı morluklarını ortadan kaldıran çayın cilde faydaları

Çay ülkemizde Doğu Karadeniz bölgesinde, özellikle de Rize ve etrafında bolca üretimi yapılan bir bitkidir. Dünyada en fazla tüketilen içeceklerden birisi olan çay, bitkinin yapraklarının elle toplanıldıktan sonra çeşitli işlemler sonucu mayalanmadan kavrulması, soldurulması, kıvrılması ve kurutulması sonucu elde edilen ürünün demlendirilmesiyle hazırlanır. Siyah ve yeşil çay adları verilen, iki mühim türü mevcuttur. Siyah çay daha çok sevilerek tüketilir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi akşamların en güzel keyfi olan çay, içinde bulunan yüksek miktarda flavan-3-ol, flavonol, theaflavin ve gallik asit türevleri kalp hastalarında koroner arter disfonksiyonlarının onarılmasına faydalı oluyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre siyah çayda bulunan theaflavinler, vücutta anormal hücreleri yok ediyor.

çayın cilde faydası var mı

Meme kanseri(özellikle menopoz öncesi zamandaki kadınlarda), yumurtalık, mide ve cilt kanserlerinin önlenmesine faydalı oluyor. Aynı zamanda adet döngüsü sırasında globulin hormonlarının düzeysini yükseltmeye yardımcı olduğu ile ilgili bilgiler var. Ülkemizde de severek tüketildiği için uzman kişilerın sürekli olarak araştırma konusu haline getirdikleri siyah çayın olağanüstü ve bilinmeyen daha bir çok faydası olduğu yaşandı. Özellikle cilt hastalıkları ve gözeneklerle başı dertte olanların mutlaka bilmesi gereken bu faydalar yazımızın devamında.

Çay peeling yöntemiyle cilde uygulandığında hem ölü derileri temizliyor hem de cildin sağlıklı görünmesini sağlıyor. Uzmanlar cilde haftada 1 veya ayda 1 kez mutlaka peeling yapılmasını öneriyor. Çünkü peeling, ölü derileri, kirleri ve gözeneklerini derinlemesine temizleyen en etkili yöntemlerden biridir. Çayın içinde bulunan B2,C ve E vitaminleri aracılığıyla etkili bir peeling maddesi olabilir. Çay ile yapılan peeling aracılığıyla ciltte bulunan lekeler, akne ve siyah noktalarda kısa bir sürede temizlenecektir.

MALZEMELER

1 yemek kaşığı siyah çay
1/4 bardak sıcak su
1 yemek kaşığı organik bal
1 çay kaşığı limon suyu

YAPILIŞI

Öncelikle çayın üzerine sıcak suyu dökün ve 2 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Ardından süzüp çay tanelerini kaseye alın. Üzerine limon ve balı ilave edin. Hazırlanan karışımı gözlerine dikkat ederek tüm cildinize uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra dairesel hareketlerle temizleyin.

çay faydalı mı

Çay ile yapacağınız maske ile cildinizdeki güneşten gelen zararlı ışınlardan oluşan lekeleri giderebilirsiniz. Bu maske ile ciltteki lekeler gitmekle kalmayıp bunun yanı sıra gözenekleri de sıkılaştıracaktır.

MALZEMELER

Siyah çay
1 tane muz

YAPILIŞI

Öncelikle siyah çayı demleyerek maskeyi yapmaya başlayın. Demlenen çayı süzüp, kenara alın. Üzerine muzu ezerek karıştırın. Daha sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dakika kadar beklemede bırakın ve soğuk ile cildinizden temizleyin.

siyah çay

Cildinizde uykusuzluk, yorgunluk bunun yanı sıra çeşitli nedenlerden dolayı kararmalar meydana gelebilir. Lakin çay ile yapacağınız maskeyle cildinizdeki bu kararmaları geçirebilirsiniz. Siyah çayın içinde kafein yoğun olduğu için cildin beyazlamasına yol gösterecektır.

Bir kaç tane poşet çayı sıcak suyun içerisine bırakın. Çayın rengi suya geçmeye başlayınca poşet çayı alıp kararan bölgelere uygulayın. 1-2 dakika boyunca gezdirin. Uygulama ardından soğuk su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort