Osman Müftüoğlu: Virüs evcilleştirilebilir mi?

Osman Müftüoğlu: Virüs evcilleştirilebilir mi?

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bugünkü köşe yazısında virüs hızının artmaması için ne yapılabilir hususunda bir yazı hazırladı.

“Hızlı aşılama” kampanyamız başarıyla sürüyor.

Ve görünen o ki eğer bu hızla devam edebilirsek çok değil, 3-4 ay içinde salgını mühim ölçüde kontrol altına almış yer alacağız. Ama bilelim ki mevcut ve oluşabilecek olabilecek yeni varyantlar, her zaman için mühim birer tehdit olmaya devam edecek. Gerçi mevcut aşıların çoğu en son tespit edilen Delta ve Delta Plus varyantları dahil, varyantların hemen hemen tamamına karşı etkili ve koruyucu gibi görünüyorlar ama yine de bilelim ki her yeni varyant yeni bir risk olarak karşımıza çıkacaktır. Ve yine anlaşılan o ki eğer aşılamayı hızla sürdürebilir ve olabilecek olan en kısa zaman diliminde olabilecek olduğu kadar çok insanımızı aşılayabilirsek “virüsü evcilleştirmek” gibi mühim bir şansı da yakalayabilmemiz olabilecek olabilecek.

Unutmayalım: Virüsün evcilleştirilmesi onun sıradan bir kış enfeksiyonuna dönmesi haline geliyor. Bunun için en etkili çare olarak da hızla uygulanan yaygın bir aşılama faaliyeti ve bunun sağlayacağı yüksek düzeyde toplumsal bir bağışıklık gücü belirtiliyor. ÖZETİ ŞUDUR: Aşılama oranlarını ne kadar yükseltebilir, aşılama hızını ne kadar arttırabilirsek virüsü evcilleştirip sıradan bir kış enfeksiyonu haline getirme şansımız o ölçüde artacaktır. İŞTE BU NEDENLE aşılamada frene basmamak, hızı kesmemek, daha da mühimsi çevremizdeki kararsızları ikna edip bir an önce aşılanmalarını sağlamak şu anda en mühim ilk olarakrimizdir. TEKRARLIYORUM: Bu virüs de evcilleştirilebilir. Çaresi ise yaygın bir aşılama faaliyeti. 

BİR ÖNERİ
SOSYAL DEĞİL FİZİKSEL MESAFEDE KALIN

PANDEMİ ile birlikte yeni bir kavram ve kural öğrendik: Sosyal mesafeye uymak! Bana sorarsanız kural doğru, kavram daha doğrusu isim yanlıştı. “Sosyal mesafe” yerine “fiziksel mesafe” tanımı kullanılmalıydı. Zira “sosyalleşme” yani şu yahut bu biçimde başkalarıyla ilişki halinde olma, sağlığı korumanın en mühim belirleyicilerinden biridir. Bugüne kadar yapılan binlerce çalışma, bize insanlarla daha sık haşır neşir olan, çevresi geniş, sosyal bağları daha kuvvetli bireylerin daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürme şansı yakaladıklarını gösterdi.

Başka bir deyişle sosyalleşmeyi becerebilen, ilişki kabiliyeti yüksek insanlar, yalnızlığı seçen ve izole bir hayat süren bireylere göre daha sağlıklılar, daha uzun yaşıyorlar. Pandeminin yavaş da olsa kontrol altına alınmaya başlandığı bugünlerde tabii ki fiziksel mesafeye dikkat etmeye devam edeceğiz. Ama telefonlar veya açık havada belirli bir mesafede kalma koşuluyla ailemiz, komşularımız, dost ve dostlarımızla ilişkilerimizi tazelemeyi ve sürdürmeyi de unutmayacağız.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort