Bebekler ne zaman gülümser? Aylara göre bebeklerde gülme refleksi…

Bebekler ne zaman gülümser? Aylara göre bebeklerde gülme refleksi…

Yenidoğan bir bebeğin ufacık bir tebessümü bile tüm dert tasayı unutturur iken bebeklerdeki bu anı kollamak anne ve babalar için çok mühimdir. Mutluluk kaynağı olan bu gülümsemenin ne zaman yer alacağını tam bilemediklerinden devamlı tetik halindedirler. Peki bebekler ne zaman gülümser? Bebeklerde gülme refleksi:

Yeni anne baba olan çiftlerin bebekleri ile alakalı en fazla heyecan duyduğu anlardan birisi de iç kuşkusuz ki bebeklerinin yüzlerinde beliren o gülücükleri görmektir. İlk sosyal davranışları olan gülümsemeleri, aslında bizlere gelişimleri ile ilgili birden fazla şeyi çağrıştırmaktadır. Beyin ve sinir sistemi refleksleri olgunlaşma düzeysine ulaşmışsa başka kimselerle bağlantı kurabilmek adına gülümseyebilir. Kendi gülüşlerinin bir başkasının gözünde oluşabilecek duygu ve tepkilerin ne denli bir güce sahip olduklarını fark ederler. Durumlar bu şekilde idrak edince da heyecanlarını, tatminiyetlerini ve sevinçlerini anlaşmaya vardırmak için gülümsemeyi kullanıyor.

Lakin bebeklerin bu gülme refleksleri ile alakalı göz ardı edilmemesi gereken mühim bir husus var ki o da bu durumun her bebekte aynı aralıklarda gerçekleşmemesidir. İşin aslına incelediğimizde bebeklerin doğdukları andan ibu yana uykularında farklı zamanlarda gülümsediklerine şahit oluruz ve bunun REM uykusu olduğunu çoğu zaman ilk etapta anlayamayabiliriz.

Uykusunda tebessümlerini yakaladığımızda yaşanan ani heyecan ve mutlulukların ise tarifi yoktur. Bebeğin gülüşlerini daha çok yakalamak için her an tetikte olup yerinden kıpırdamayan anne ve babalar bile var. 

BEBEKLER NE ZAMAN GÜLER? BEBEKLERDE İLK TEBESSÜM…

bebekler ne zaman güler

Yapılan çalışmalardan elde edilen bilimsel verilere göre, bebeklerin anne karnından ibu yana gülümsediklerini gösteren işaretler mevcuttur. Lakin bu gülümsemeler tabii ki bilinçli değil refleksiftir. Hamilelik zamanındaki anne adayının ileri düzey ultrason kontrolünde bu gülümsemelere rastlanabilir. Bebek doğduktan sonra anne ve babaların bebeklerinde nadir yakaladıkları gülüşleri halk içinde meleklerle konuşuyor veya onlara gülümsüyor şeklinde tabir edilir.

Lakin bebeğin gerçek anlamda bilinçli bir biçimde gülümsemesi genelde 2. aydan sonra görülmeye başlanır. 3. aydan sonra net bir biçimde görmeye başladığı için kendisine gülümseyen herkese de gülümseyebilir.

BEBEKLERDE GÜLÜMSEME AŞAMALARI:

bebeklerde gülümseme

(0-6 HAFTA) REFLEKSE BAĞLI GÜLME:

Bebeklerin REM uykusunda iken gülümsedikleri, uykusunda aniden el ve ayaklarını oynatarak irkildikleri fiziksel reflekslerin rastlandığı bir dönemdir.

(6-8 HAFTA) DUYARLI GÜLME:

Refleksif gülmeler yerine bilinçli gülmeler başlar. Bebeğinize sizin ve eşinizin yüzünü tanıyabilmesi için fırsatlar tanıyın ve yumuşak bir ses tonu ile konuşun.

(2-3 AY) İLK SOSYAL GÜLME:

Bebeğinizin artık sizi tanıdığı ve gördüğünde gülünç seslere gülerek tepki vereceği bir dönemdir. Onunla birlikte vakit geçirince size kahkahalarla gülebilir. Bu zamanda kol ve bacaklarla oynamak çok hoşuna gidecektir.

(6 AY) FARKINDA OLUNAN GÜLÜMSEME: 

Gülme davranışları tamamen belirginleşir.

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir