Bebeklerde fitil nasıl kullanılır? Kabızlıkta fitil ve zeytinyağı kullanımı

Bebeklerde fitil nasıl kullanılır? Kabızlıkta fitil ve zeytinyağı kullanımı

Kabızlığın en etkin çözümlerinden biri olarak görülen ve genelde annelerin ilk başvurdukları yöntem olan fitil kullanımında bilinmesi gereken mühim noktalara siz değerli okurlarımız için değindik. Peki bebeklerde fitil ne işe yarar, kabızlık için fitil kullanılır mı? Bebeklerde fitil kullanımı:

Günlük yaşantı içinde genelde kabız olan bebeklerde annelerin uyguladıkları ilk yöntem fitil olmaktadır. Oysaki bebeklerdeki kabızlık durumunun geçmesi için uygulanabilecek ilk tedavi seçeneği fitil olmamalıdır. Çünkü bebeklerde fitil kullanımı ne yazık ki bazı riskleri bununla birlikte getirebilmektedir. Özellikle de prematüre doğumda yani vaktinden erken doğan bebeklerde fitil kalbin yavaşlamasına ve solunumun durmasına neden olabilir. Bebeklere fitil verirken bunu sert hareketlerle uygulamak anüs çatlaklığına neden olabileceğinden dolayı bu esnada bebek büyük bir ağrı hissedebilir ve kakasını yapamaz duruma gelebilir.

  • Direkt olarak bebeğe fitil uygulamak yerine etkili bir masaj yapılabilir veya beslenme düzeninde değişikliklere gidilebilir.
     
  • Eğer tüm bitkisel yöntemler denenmişse ve buna karşın düzelme görülmemişse doktordan onay alarak mecburi fitil kullanımına gidilebilir. 

BEBEKLERE FİTİL NEDEN VERİLİR? KABIZ BEBEĞE FİTİL NASIL VERİLİR?

bebeklerde fitil nasıl kullanılır

Ağızdan şurup içmeyi reddeden ateşli bebeklerde veya kabızlığın geçmesi  için dışkıyı yumuşatmak maksadıyla verilen fitilde amaç bebeği rahatlatmaktır. Fitil şeklindeki ilaçlar kana karışarak kısa bir sürede tesirini gösterme özelliğine sahiptir. Oldukça hassas ve narin yapıda olan anüs bölgesi kesinlikle zorlanmamalıdır.

Fitil vermeden önce krem veya zeytinyağı sürüp yumuşatıldıktan sonra bacakları dikkatlice kaldırıp fitil yavaşça ileri itilmelidir. Fitilin geri çıkmaması için yine nazikçe poposunun iki yanında bastırılarak fitilin geri çıkması engellenmelidir. Doktor onayıyla 4-6 saatte bir kabızlık fitili kullanılabilmektedir.

KABIZ OLAN BEBEĞE MASAJ NASIL YAPILIR?

Bebekleri yatıştırma ve sakinleştirmede etkili olan masaj yöntemini sizde bebeğinizde uygulayabilir ve bunun yanı sıra kabızlık sorunu çözebilirsiniz. Avuç içlerinizi ısıtıp bebeğinizin karnına koyun ve yarım ay şekli vererek hareket ettirin. Bu işlem yavaşlayan bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önüne geçecektir.

Kabız için masaj nasıl yapılır

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir