Jack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin faydaları nelerdir? Jack fruit nasıl yenir?

Ağaçta yetişen en büyük meyve unvanına sahip olan jack fruit meyvesi, ortalama 25 cm civarındadır. 35 kiloya kadar çıkan jack fruit meyvesi, ananasa benzeyen bir tadı var. Güneydoğu Asya ülkelerinde yetiştirilen jack fruit meyvesi dünyaya buradan ihraç edilir. Flavonoid pigmentleri içeren jack fruit meyvesi bu yönünden C vitamini yönünden zengindir. Jack fruit meyvesinin faydaları nelerdir?

Dutgiller ailesine ait olan jack fruit meyvesinin bilimsel literatürdeki adı artocarpus heterophylls olarak geçer. Düşük rakımlı bölgelerdeki ağaçlarda yetişen dünyanın en büyük meyvesidir. Hindistan, Bangladeş, Nepal ve Sri Lanka gibi ülkelerde yetiştirilir. Lakin tüm dünyaya Malay Yarımadası’nda satılır. Tat olarak muz ve ananasa benzetilir. Kesildiğinde içinden çıkan tohumları patates gibi kaynatılarak tüketilir. Oldukça etli ve yağlı bir meyvedir. Tropik meyveler içinde en enteresan olan jack fruit, sağlık alanında da kullanılır. Lakin tüketimi hususunda uzman kişiler uyarıda bulunur. Çünkü jack fruit meyvesi bi hayli yağlıdır. Bu vücut fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir.

Jack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin faydaları nelerdir? Jack fruit nasıl yenir?

 İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini olduğundan kuvvetli bir antioksidandır.

 Alternatif tıpta ülser hastaları için hindistan cevizi yağı ile karıştırılıp ilaç hazırlanır. 

JACK FRUİT MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Güçlü antioksidan içerdiğinden vücuttaki toksinli hücreleri basit bir şekilde atar. Ayrıca hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Böylelikle kanserli hastalıkların oluşmasını önüne geçer. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücudun direncini artırır.

A vitamini yönünden da zengin olan jack fruit meyvesi gözlerin işleyişini artırır. Hastalıkların önüne geçer. İleri yaş hastalıklarından birisi olan katarak hastalığını engellemede etkili besinlerden biridir.

KESİLDİĞİNDE İÇİNDE KOCAMAN TOHUMLAR ÇIKAR

Kemik ve kas gelişiminde katkıda bulunduğundan hamile kadınların ve gelişim çağındaki çocukların tüketilmesi tavsiye edilir. Lakin porsiyonuna bir uzmanın karar vermesi gerekir.

Lif yönünden zengin olan jack fruit bağırsakların fonksiyonlarını artırır. Kabızlığın önüne geçer. Kilo vermek isteyenler için idealdir. Lakin fazla bitirildiğinden ishale ve yağlanmaya neden olmaktadır. Günde 75 gram yeterli gelmektedir.

KABUKLARI SERT LAKİN KESİMİ ZOR BİR MEYVEDİR

Ağız içini temizlemede de etkili olan jack fruit meyvesi, bunun yanı sıra buradaki hücrelerin diğer besinlerden dolayı mutasyona uğramasını önler. Tükürük bezlerinin fonksiyonlarını düzenler.

Meyvelerde bazı zamanlarda bulunan B vitamini kompleksi yönünden bi hayli zengindir. Bu vitamin grubu vücuttaki tüm organlarda bulunan hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. Aynı zamanla işlevselliği artırır. Böylelikle cilt sağlığına da olumlu katkıları mevcuttur.

KARPUZ GİBİ KESİLEREK İÇİNDEKİ TOHUMLAR ÇIKARTILIR

Ispanaktan sonra folis asit yönünden en zengin gıdadır. Folik asit kan hücrelerinin sayısını artırır. Kansızlığın oluşmasını önüne geçer. Sinir hücrelerini koruyarak ruhsal hastalıkların yaşanmasını önler. Özellikle günümüzde yaygınlaşan depresyon riskini azaltır.

Kalp hızını, basıncını ve hücrelerini kontrol altında tutan potasyum yönünden da zengin olan jack fruit, vücut sıvısını da dengeler.

DÜNYANIN EN BÜYÜK AĞAÇTA YETİŞEN MEYVESİDİR

JACK FRUİT MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Asya ülkelerinde yaygın bir şekilde yapılan Curry yemeğinin ham maddesidir. Acılı bir yemektir. Jack Fruitin içinden çıkan patatese benzer tohumlardan yapılır.

Tohumları hem kaynatılarak hem de kızartılarak tüketilebilir.

Dondurma ve krema yapımında kullanılır.

Hem baharatlı yemeklerde hem de tatlılara eklenir.

Konservesi yapılarak 60 hafta boyunca muhafaza edilebilir.

Jack Fruitin yetiştiği ağaçtan çıkartılan süte benzer madde yılan sokmalarında kür yapımında kullanılır.

JACK FRUİTİN BESİN DEĞERLERİ

Hastane Bilgisi

Sitede yer alan makaleler bilgilendirme amaçlı olup, Web sitemiz hiçbir hastane veya sağlık kuruluşuna bağlı değildir. Hastanebilgisi.com' ait içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. İlgili bir durumda mutlaka hekimize başvurunuz. Reklam ve işbirliği taleplerinizi isterseniz melisdurak6@gmail.com adresinden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort